Zdravé stravovanie sa odporúča každému, no ešte viac tým, ktorí sa zotavujú zo závislosti od drog či alkoholu. Užívanie návykových látok je často sprevádzané nedostatkami vo výžive, problémami s trávením a mentálnym postihnutím. A čo viac, spája sa aj so stravovacími návykmi, ktoré často nedodávajú telu podstatné živiny a spôsobujú hromadenie toxínov v tele.
Keď sa chcete zotaviť zo závislosti, vyvážená strava je základ. Pomáha vášmu telu zbaviť sa toxínov, doplní chýbajúce živiny a podporuje mozog pri vytváraní nových nervových dráh. Prečítajte si, ako užívanie návykových látok vplýva na výživu, a ktoré zdravé potraviny treba zahrnúť do regeneračnej diéty.
Vplyv užívania omamných látok na výživu
Keď je niekto závislý, jedlo a výživa preňho často nie sú prioritné, ale nasledujú až po alkohole či drogách. Namiesto toho, aby závislý človek využíval svoj čas, energiu a peniaze na zdravý životný štýl, stále viac svojich zdrojov premrhá na deštruktívne správanie.
Každá návyková látka má špecifický vplyv na zdravie, hoci sa dá hovoriť o istom všeobecnom vzorci. U narkomanov sa často vyskytujú nasledujúce problémy súvisiace so stravou:
- strata chuti do jedla / zabúdanie na jedlo: väčšina omamných látok buď potláča chuť do jedla, alebo spôsobuje, že narkoman na jedenie zabudne, obzvlášť keď je pod vplyvom omamnej látky;
- zlé stravovacie návyky: tým, že závislé osoby uprednostnia svoju obľúbenú drogu pred inými aspektmi svojho života, zvyknú si vyberať aj nezdravé jedlá — napríklad rýchle občerstvenie alebo sladkosti. U niektorých sa môže vyskytnúť prejedanie alebo nadmerné jedenie, keď sa potrebujú zotaviť z raušu;
- poruchy tráviacej sústavy: u alkoholikov je vysoké riziko vzniku chronického zápalu čreva, syndrómu deravého čreva, plesňovej črevnej infekcie, syndrómu dráždivého čreva, refluxu kyseliny a premnoženia patogénnych baktérií. Tieto poruchy črevu ešte viac bránia efektívne absorbovať živiny;
- poškodenie orgánov: užívanie návykových látok môže mať na organizmus viaceré trvalé následky, napríklad môže dôjsť k poškodeniu pečene, pankreasu a žalúdka;
- hypoglykémia: v dôsledku nesprávnej stravy sa môže v krvi prejaviť nízka hladina cukru.
Vplyv alkoholu na výživu
Alkoholikom na zdravej strave veľmi nezáleží. Navyše, aj keby sa snažili uspokojiť svoje výživové potreby, alkohol narušuje vstrebávanie živín.
A čo je ešte horšie — ako sme už spomínali, alkohol poškodzuje kľúčové tráviace orgány vrátane pečene a pankreasu. Pečeň zodpovedá za detoxikáciu, pankreas zas produkuje životne dôležité enzýmy, potrebné na trávenie bielkovín, sacharidov, tukov a hormónov, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi. Užívanie alkoholu je spojené s nedostatkom:
- tiamínu (vitamín B1),
- kyseliny listovej,
- vitamínu B6.
Vplyv opioidov na výživu
Keďže v dôsledku užívania opioidov ako heroín, morfín, Vicodin, Percocet a oxycontin sa v tele nadmerne produkuje dopamín, môže dôjsť k potlačeniu chuti do jedla. Užívatelia týchto látok zvyknú jesť menej často, odkladajú príjem stravy, aby si predĺžili stav intoxikácie a jednoducho nemajú vyváženú stravu.
Ďalším častým vedľajším účinkom užívania opioidov je chronická zápcha, pretože tieto lieky majú paralyzujúci účinok na žalúdok. Chronická zápcha neraz vedie k užívaniu preháňadiel, čo môže spôsobiť množstvo ďalších krátkodobých a dlhodobých problémov tráviacej sústavy.
Vplyv stimulantov na výživu
Okrem toho, že povzbudzujúce látky, ako napríklad kokaín a amfetamíny, držia užívateľov príliš dlho v nabudenom stave a v strehu, je o nich známe, že potláčajú chuť do jedla. Preto spôsobujú nedostatok vitamínov, nerovnováhu elektrolytov a dehydratáciu. Medzi príznaky dlhodobého užívania opiátov patrí:
- úbytok svalov,
- zhoršené hojenie rán,
- nízka telesná teplota,
- zlé fungovanie imunity,
- poruchy srdcového rytmu,
- vypadávanie vlasov.
Vplyv marihuany na výživu
Konope zvyšuje chuť do jedla, preto ho viac používajú ľudia s chronickými ochoreniami, napríklad rakovinou. No u ľudí bez ochorení takáto chuť maškrtiť vedie k tomu, že jedia príliš často, príliš veľa a nevenujú dosť pozornosti zdravej strave.
Ľudia zneužívajúci marihuanu preferujú predovšetkým nezdravé jedlo. Môžu byť obézni a pritom mať nedostatok základných živín, čo zas môže viesť k:
- zvýšenému riziku infekcií,
- zlému hojeniu rán,
- zápalovým kožným problémom,
- kardiovaskulárnym problémom,
- mŕtvici,
- cukrovke 2. typu,
- žlčníkovým kameňom,
- spánkovému apnoe,
- reprodukčným problémom.
Zdravé potraviny na zotavenie
K skutočnému zotaveniu sa z akéhokoľvek druhu závislosti patrí aj reštartovanie tela a mysle. Rovnako ako pri metódach na prekonanie problémov s hazardom, sa terapeuti a centrá závislosti aj tu zaoberajú základnými faktormi spôsobujúcimi závislosť. Žiaľ, vo väčšine prípadov sa zdravé stravovanie dostáva do úzadia.
No ak sa počas regenerácie prehliada výživa, proces zotavenia môže byť príliš pomalý alebo príliš náročný na to, aby to závislá osoba vydržala dostatočne dlho a návyku sa tak navždy zbavila.
5 potravín na podporu zotavenia
Hydina a ryby
Hydina a ryby sa považujú za dobrý zdroj bielkovín. Telo bielkoviny premieňa na aminokyseliny a tie používa na opravu buniek. Hydina a ryby sú vynikajúcim zdrojom tyrozínu, aminokyseliny, ktorú telo nedokáže správne spracovať, ak mu v tom bránia drogy či alkohol.
Osoba, ktorá sa zotavuje zo závislosti, potrebuje zvýšiť hladinu tyrozínu. Tyrozín zohráva zásadnú úlohu v tvorbe neurotransmiterov, ako sú dopamín a norepinefrín.
Bohatým zdrojom vitamínu B6 sú napríklad tuniak, morka a kura. Losos je skvelým zdrojom vápnika a omega-3 mastných kyselín.
Mliečne výrobky
Z plnotučného mlieka, masla a syra získavate aj vitamíny, nielen vápnik, o ktorom každý vie, že ho je v mlieku veľa. V jogurte je vitamín B2 a obsahuje tiež živé kultúry, ktoré prospievajú zdraviu čriev.
Farebné ovocie
Pre osoby zotavujúce sa zo závislosti sa najviac hodí ovocie ako jahody, čučoriedky, pomaranče, či papája. Pomaranče obsahujú kyselinu askorbovú a ďalšie vitamíny. Čučoriedky sú plné antioxidantov, ktoré pomáhajú zbaviť sa toxínov a voľných radikálov, hromadiacich sa v tele počas užívania návykových látok.
Banány dodávajú tryptofán, aminokyselinu, ktorej je u závislých často nedostatok a pomáha pri tvorbe neurotransmiteru serotonín.
Zelenina
Tmavozelená a listová zelenina ako špenát, kel a šalát, obsahuje široké spektrum základných vitamínov vrátane kyseliny listovej, vitamínu B6 a karoténu. Kapustová zelenina, napríklad kel, kapusta či brokolica, je tiež dobrým zdrojom vápnika.
Komplexné sacharidy
Sem patrí ryža, fazuľa, šošovica, hrach, zemiaky, mrkva, chlieb a cestoviny. Ich vysoký obsah vlákniny povzbudzuje trávenie a zvyšuje energiu. Pri výrobkoch z pšenice sa oplatí uprednostniť celozrnné produkty.
ZÁVER
Závislosť a užívanie návykových látok má veľký vplyv na výživu. Vyvážená a zdravá strava je kľúčom k rýchlemu zotaveniu. Pomáha zlepšiť náladu, obnoviť zdravé trávenie, zvýšiť energiu, upevniť imunitu, posilniť pamäť a znížiť riziko chorôb.