Inkontinencia patrí medzi zdravotné problémy, ktoré sú azda najrozšírenejšie, no paradoxne sa o nej hovorí najmenej. Síce ide o intímny problém, no práve uzavretie sa do seba a nekomunikácia s lekármi dokáže značne ovplyvniť priebeh úspešnej liečby.
Výskyt inkontinencie je u žien vyšší ako u mužov! Viete ako jej predísť?
Tento problém sa však dá účinne liečiť a dokonca mu môžete aj predchádzať. Ide o inkontinenciu, ktorá postihuje aj mužov, no ženy sú citlivejšie. Práve u nich môže tento problém zasiahnuť nielen do ich bežného, ale aj sexuálneho života.
Inkontinencia ako príznak ochorenia
Inkontinencia znamená samovoľný únik moču. Na Slovensku ňou trpí asi dvestotisíc mužov, no ešte viac žien. Našťastie, tie sa na rozdiel od mužov dokážu skôr zveriť lekárovi a ten im určí liečbu. No nie vždy je tomu tak a preto má potom inkontinencia negatívny dopad na vzťahy, sociálne kontakty, či samotné zdravie.
Inkontinencia totiž nie je sama o sebe ochorením. Hovoríme o príznaku, či symptóme, ktorý značí iné, mnohokrát horšie ochorenie. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť úniku moču.
Stresová a urgentná inkontinencia
Rozlišujeme dva typy inkontinencie u žien. V prvom prípade ide o stresovú, kedy zvykne moč uniknúť v malom množstve pri situáciách, kedy je brušná dutina namáhaná a tlačí na močový mechúr. Ide napríklad o smiech, kašľanie, no stresová inkontinencia sa vyskytuje aj u vrcholových športovkýň, ktoré sa často sťažujú na úniky moču.
Tento typ inkontinencia tvorí až 50 % z celkových prípadov výskytu úniku moču a vyskytuje sa takmer výlučne u žien. Je dôležité venovať jej pozornosť a to napríklad špeciálnou liečebnou gymnastikou. Jej výskyt najmä u žien súvisí hlavne s predchádzajúcimi pôrodmi, či operáciami močového mechúra, kedy sa oslabuje uzáverový systém močovej rúry.
Pri druhom type, hovoríme o urgentnej inkontinencii. Ide o náhly, vôľou neovládateľný pocit na nútené močenie. Najčastejšou príčinou tejto inkontinencie je infekcia v oblasti močového mechúra alebo dolných močových ciest. V iných prípadoch môže súvisieť s mozgovou príhodou alebo poraneniami miechy. Pocity na nútené močenie môžu sprevádzať bolesti a vyskytuje sa aj nyktúria, čiže nočné močenie.
Ešte existuje aj zmiešaný typ inkontinencie, no jeho liečba je ťažšia a zložitejšia. Musia sa vylúčiť rôzne príčiny, ktoré indikujú prvé dva typy úniku moču.
Dôležitosť prevencie
Veľmi dôležitá je prevencia, no podľa prieskumov ani 5 % žien, ktoré trpia únikom moču, nenavštívia lekára. Ostatné ženy sa začnú o problém zaujímať takmer po roku, kedy sa u nich inkontinencia zhorší. Takisto platí, že čím sú ženy staršie, tým vyššia je šanca výskytu tohto problému. Platí aj to, že v čím skoršom štádiu sa s liečbou inkontinencie začne, tým je vyššia šanca, že dôjde k úplnému vyliečeniu.
Inkontinencia a menopauza spolu súvisia
Jedným z dôvodov, prečo sa inkontinencia objavuje hlavne u žien, je aj menopauza. Ide o obdobie v živote ženy, kedy v tele ženy prebiehajú hormonálne a fyziologické zmeny. Tie
ovplyvnia aj jej každodenný život. Medzi časté príznaky, kedy je dôležité zbystriť pozornosť, je napríklad častejšia potreba ísť na záchod, únik moču pri kašli, častejšie infekcie močových ciest alebo zápcha. Ako ale menopauza ovplyvňuje inkontinenciu?
Práve v tomto období života ženy sa začínajú oslabovať svaly panvového dna a je preto ťažšie udržať moč. Ďalšou zmenou v tele je oslabenie pružnosti močového mechúra. Prichádza to s vekom, kedy má močový mechúr ťažkosti pri rozťahovaní sa. Hovoríme o hyperaktívnom mechúre, keďže len čo sa močový mechúr naplní, moč tlačí na jeho sval.
Inkontinencia v gravidite
Žena prechádza v živote mnohými obdobiami, ktorým je bez pochýb aj tehotenstvo. Toto obdobie sprevádza mnoho zmien v jej tele, ktoré ovplyvňujú aj močenie. Inkontinencia u tehotných žien sa vyskytuje hlavne z dôvodu rastúcej maternice. Tá núti ostatné orgány v tele, aby sa jej samozrejme prispôsobili. Plod rastie a maternica tlačí na močový mechúr a žena tak častejšie močí. Infekcie močových ciest sú častejšie aj u tehotných žien a aj tie môžu byť príčinou inkontinencie.
Zväčša sa po období tehotenstva končia aj problémy s močením. Niekedy však aj po pôrode môžu tieto problémy pretrvávať. Ide o regenerovanie tela ženy, v rámci ktorého, zvyčajne do konca šestonedelia, problémy ustúpia. Všetky orgány, močový mechúr nevynímajúc, sa musia dostať do predošlej formy, čo chce samozrejme čas.
Cvičenie ako prvencia
Predchádzať inkontinencii sa dá správnym cvičením, pri ktorom posilňujete svalstvo panvového dna. Základom cvičenia je najprv rozpoznať to správne svalstvo.
Ide o nenáročné cviky, ktoré zvládnete doma, v práci alebo pri akejkoľvek činnosti. Nikto vás pri tom nemusí ani vidieť. Stačí ich vykonávať pár minút denne v pravidelných sériách a pozitívne výsledky môžete vidieť už po niekoľkých týždňoch.
Cviky sú založené na sťahovaní svalov, ako keby ste chceli udržať moč. Žiadne iné svaly sa pri tom nesťahujú, iba svaly panvového dna. Ak si chcete overiť, či robíte cvičenie správne, pod panvou by ste mali ucítiť pohyb svalov smerom hore.
Ak je tomu tak, cvičíte dobre a môžete pokračovať. Dôležité je aj dýchanie, ktoré musí byť pri napínaní svalov správne. V žiadnom prípade dych nezadržiavajte.
Pomôcky pri inkontinencii
Prevenciou sa nie vždy dá predísť úniku moču. Niekedy, keď už moč naozaj uniká, je vhodné siahnuť po inkontinenčných produktoch. Patria medzi ne nohavičky, vložky, či spodné prádlo.
Všetky sú vyvinuté tak, aby sa ženy cítili komfortne. Riešenie úniku moču pre diskrétne dámy ponúkajú malé vložky, ktoré kopírujú ženské telo a aj napriek svojej malej veľkosti poskytujú trojitú ochranu.
Nohavičky pre ženy značky TENA zas poskytujú ochranu aj pri ťažších stupňoch inkontinencie. Všetky tieto produkty sú navrhnuté tak, aby sa s nimi ženy cítili samé sebou a aby mohli žiť a vykonávať každodenné činnosti.
Riešenia na inkontinenciu u žien existujú. Včasná diagnostika a liečba dokážu zachrániť zdravie. Dôležité sú preto lekárske prehliadky, ale aj zdravý životný štýl. Niekedy však problémy prichádzajú iba s vekom, no aj tie sa dnes dajú efektívne liečiť.