S príchodom jari sa na každej ulici začínajú objavovať nielen butiky, ale aj stojany so slnečnými okuliarmi. Rozumná cena a široká ponuka vám umožní dopĺňať zásoby tohto letného príslušenstva bez vysokých výdavkov. Lacné okuliare však predstavujú pre naše oči nebezpečenstvo, o ktorých vám marketingové spoločnosti nepovedia, pretože ich chcú čo najviac predať.

Naše oči sú však veľmi dôležité a mali by sme si ich dostatočne chrániť, v čom nám niekedy bránia v ľudskej mysli nesprávne zakorenené mýty o okuliaroch, ktoré sa teraz pokúsime vyvrátiť.

1. Čím tmavšie sú okuliare – tým spoľahlivejšia je ochrana

Určite nie. Ochranné vlastnosti skiel nie sú závislé od stupňa zatienenia, ale od materiálu, z ktorého sú šošovky vyrobené. Dôležitý je UV filter, ktorý má niekoľko úrovní ochrany.

  • do 200 – UV filter slnečných okuliarov s touto ochranou je vhodný pre ranné a večerné slnko;
  • do 400 – na krátke prechádzky a pod intenzívnym denným slnkom;
  • do 600 – vhodné pre každodenné nosenie a odpočinok pri vode;
  • viac ako 600 – zvýšená ochrana, ktorá sa používa v špeciálnych prípadoch.

Optimálne je používať model s ochranou do 400 UV, ktorý poskytuje 100 % stupeň ochrany pred ultrafialovým žiarením rizikovej vlnovej dĺžky. Intenzita stmavnutia šošoviek ovplyvňuje často iba prenos svetla závislého od podmienok, ktoré je pri výbere potrebné zohľadniť. Pomôcť by vám v tom malo aj 5 špeciálnych kategórií, z ktorých je na bežné nosenie najideálnejšie druhá a tretia kategória. Príliš tmavé okuliare v najvyššej kategórií môžu byť v nesprávnych podmienkach skôr na škodu, nehovoriac o tom, ak nemajú správny UV filter. To znamená, že aj číre okuliare môžu mať potrebný UV filter.

2. Slnečné okuliare by ste mali nosiť len v lete

UV žiarenie preniká do atmosféry bez ohľadu na sezónu. Jeho účinky síce nemusíte v zime pociťovať rovnakým spôsobom ako v lete, ale to neznamená, že je menej nebezpečné a nehrozí vám zrakovým postihnutím, poškodením sietnice, rozvojom šedého zákalu či dokonca rakovinou.

Preto sú slnečné okuliare pre ženy a mužov relevantné po celý rok. A ak ste nútení tráviť svoj čas v exteriéri a na priamom slnku aj v zime, zabudnite na stereotyp, doplňte svoj imidž a ochráňte svoje oči kvalitnými okuliarmi od Eyerim.

3. Deti slnečné okuliare nepotrebujú

Ak sedia v tieni, majú na hlave čiapku alebo klobúčik, používajú opaľovací krém aj na pokožke okolo očných viečok, potom sa bez nich na moment zaobísť môžu. V opačnom prípade by ste si mali uvedomiť, že detský ochranných mechanizmus sa tvorí až 20 rokov. Preto je každý jeden škodlivý zásah negatívnym účinkom. V mnohých prípadoch sú slnečné okuliare pre deti omnoho dôležitejšie ako pre dospelých.

4. Sklo je lepšie ako plast

Nie. Moderné plastové okuliare nie sú o nič horšie ako vlastnosti tých zo skla. Plast je často odolnejší a lacnejší. Moderný trh optiky ale predstavuje stovky modelov v úplne odlišných cenových kategóriách, vďaka čomu si aj za rozumnú cenu môžete vybrať kvalitné imidžové okuliare alebo slnečné s UV ochranou, či dioptrické na zlepšenie vlastností už možno poškodeného zraku.

5. Vysoká cena zaručuje lepšiu ochranu

Bohužiaľ, len málo typov označenia okuliarov v súčasnosti zaručuje kvalitu slnečných okuliarov a aj na našom trhu sa často nachádzajú len falzifikáty známych značiek. Je preto lepšie si kúpiť slnečné okuliare vo väčších optických sieťach, ktoré majú aj certifikát kvality.

Stopercentnú záruku, že okuliare majú potrebnú ochranu pred UV žiarením, vám môže poskytnúť UV tester kontroly stupňa absorpcie žiarenia. No niekedy je to najmä cena a značka, ktorá by mala byť zároveň najlepšou zárukou kvality, podľa ktorej sa rozhodujete a vyberáte.

Pridaj komentár