Veľmi zvádza pozerať sa na tento žáner cez prsty. Pritom: ilustrácie v knižkách sú často prvým výtvarným dielom, s ktorým sa ako deti stretneme. Cez ne spoznávame svet (vymyslených aj skutočných) príbehov. Učíme sa, aké je úžasné dychtiť po ďalších a ďalších objavoch, pátrame po súvislostiach, poznávame logiku vecí a dejov. Dokonca cez tých papierových hrdinov a hrdinky premýšľame o hodnotách: prečo máme byť (my, ľudia) dobrí, statoční, čestní.
Na detaily tých príbehov často zabudneme, obrázky však v hlavách zostanú. A tak je divné, že zatiaľ čo mená spisovateliek a spisovateľov poznáme, mená ilustrátorov a ilustrátoriek ani veľmi nie. No, neučí sa o nich. Ani na literatúre, len málokedy na náuke o umení a už vôbec nie na dejepise. Pritom by bolo také zaujímavé dozvedieť sa, „ako“ (a nielen akými technikami, ale aj v akých kontextoch) tie ilustrácie vznikali! Dá sa predsa pátrať po tom, v ktorých knihách sa objavili tie prvé slovenské ilustrácie a ktoré vydavateľstvá ich priniesli. Aj o tom, ako a prečo sa začalo experimentovať s formou (a to aj v detských knižkách) v 60-tych rokoch. Ktorí výtvarní umelci a prečo nesmeli v 70-tych rokoch vystavovať svoje diela, ale (ako kedysi povedal Robert Brun) našli „azyl“ v tvorbe ilustrácii? Prečo sa knižný trh v 90-tych rokoch takmer rozpadol a mnoho takmer hotových kníh s ilustráciami ostalo nevydaných?
A kde teraz originály všetkých tých úžasných diel sú? Na to, aby ste sa dnes mohli na ne pozerať, ich niekto musel pozbierať. Vytvoriť kolekcie, zaradiť do zrozumiteľných systémov, dať im logiku. Zažila sa predstava, že to je práca štátnych a mestských galérii. Že tie v správnom čase kúpia všetko, čo má hodnotu, a to potom bude odpočívať, uzavreté pred svetom v prítmí depozitárov, kým sa občas niečo nevystaví.
Lenže tak to nie je. Výnimočné diela sa často nachádzajú v súkromných zbierkach. Len nedôvera a dešpekt a pýcha bránia tomu, aby sa tie zbierky aspoň občas spojili ako puzzle a ukázali … samozrejme, nikdy nie celý obraz, ale kvalitný výrez z dejín. Pretože, ako hovorí historička umenia Eva Trojanová: „Kunsthistória je topografia.“ Treba hľadať a spájať nielen známe veci, ale aj solitéry, tichú tvorbu v úzadí, vyjsť z veľkých miest, oprášiť mená …
Tak sme sa spojili. Galéria mesta Bratislavy a TOTO! je galéria. Otvorili sme svoje zbierky a chceme vám ukázať, ako vznikala slovenská ilustrácia, ako sa menila v čase a najmä: kto boli tí ľudia – výtvarníci a výtvarníčky, čo ju posunuli na unikátnu úroveň. Tak, aby ste si mohli na tejto výstave veľakrát povedať: „Wow! To predsa poznám! To je aká krása! Toto som kedysi čítala! Ani mi nenapadlo skúmať, ako je to vytvorené! Aj ja som to čítal!“
Výstava potrvá od 4.5.2023 do 15.10.2023 v Galérii mesta Bratislava na Panskej 19 (Pálffyho opalác) v Bratislave
Autori a autorky, ktorých diela na výstave uvidíte:
Otokar Bachorík, Jozef Baláž, Viera Bombová, Zdeno Brázdil, Robert Brun, Albín Brunovský, Jozef Cesnak, Jarmila Čihánková, Miroslav Cipár, Štefan Cpin, Marián Čunderlík, Juraj Deák, Emil Drličiak, Orest Dubay, Róbert Dúbravec, Rudolf Fabry, Rudolf Fila, Viera Gergeľová, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Dušan Kállay, Ľubomír Kellenberger, Martin Kellenberger, Jana Kiselová-Siteková, Fedor Klimáček, Alojz Klimo, Peter Kľúčik, Běla Kolčáková, Ľuba Končeková-Veselá, Miloš Kopták, Viera Kraicová, Vladimír Král, Ján Lebiš, Vladimír Machaj, Pavel Maňka, Albert Marenčin, Matúš Maťátko, Martina Matlovičová, Anastázia Miertušová, Ladislav Nesselman, Daniela Olejníková, Karol Ondreička ml., Karol Ondreička st., Marián Oravec, Ľuboslav Paľo, Dušan Polakovič, Veronika Rónaiová, Ivana Šáteková, Teodor Schnitzer, František Šesták, Agnesa Sigetová, Katarína Slaninková, Kamila Štanclová, Ján Švec, Irena Tarasová, Jan Trojan, Peter Uchnár, Dávid Ursiny, Bystrík Vančo, Jaroslav Vodrážka, Blanka Votavová, Viliam Weisskopf, Ondrej Zimka, Mária Želibská