Udržateľnosť sa stáva témou číslo jedna. Pokiaľ neviete čo toto slovo znamená, týka sa predovšetkým zelenších alternatív. V súvislosti s klimatickou krízou sa udržateľnejšie voľby javia ako jediná možná záchrana a čoraz viac ľudí sa snaží znižovať svoju uhlíkovú stopu a množstvo vyprodukovaného odpadu. Ako si vyberať udržateľnejšie voľby aj v domácnosti?

FOTO: Romolo Tavani / Shutterstock.com

Zelená energia ako udržateľnejšia voľba

Prvou vecou, ktorú spotrebúvame vo veľkom, je elektrická energia. Tá sa v súčasnosti vyrába z fosílnych palív, ktoré predstavujú jedny z najväčších znečisťovateľov našej planéty. Skvelú udržateľnú voľbu predstavujú solárne panely na zachytávanie slnečného žiarenia a výrobu solárnej energie. Pre rodinné domy predstavuje jednu z najlepších volieb, pretože nie je hlučná a prevádzka je takmer bezúdržbová.

Rovnako sa v súčasnosti dostávajú do popredia aj elektrické automobily, ktoré namiesto fosílnych palív fungujú na základe nabíjania. V tomto prípade ide o voľbu mierne špekulatívnu, pretože nabíjanie väčšinou prebieha z elektriny vyrobenej z fosílnych zdrojov, no v budúcnosti sa môžeme dočkať aj omnoho lepších alternatív. Tiež je v domácnosti dobré siahať aj po zelenších voľbách pri kúrení, napríklad kompletne vylúčiť spaľovanie tuhého paliva.

Tipy na bežné maličkosti, ktoré môžu viesť k veľkým zmenám

Okrem veľkých investícii v podobe solárnych panelov či elektromobilov, môžete robiť udržateľnejšie voľby aj v maličkostiach. Napríklad si na každý nákup brať vlastnú tašku a igelitové vrecúška, ktoré môžete používať opakovane. Znížite tak množstvo jednorazových plastov, ktoré v súčasnosti tvoria najväčšiu zložku odpadu spoločnosti.

Rovnako je dôležitá aj recyklácia odpadov, ktorá umožňuje ich zhodnocovanie. Na Slovensku väčšina odpadu končí na skládkach, no vďaka správnej separácii môžeme niektoré druhy odpadov zhodnotiť a použiť na opätovnú výrobu nových produktov. Medzi najudržateľnejšie rozhodnutia však patria tie, ktoré súvisia s obmedzením nakupovania.

Konzumná spoločnosť v poslednom období dosahuje svoj vrchol. Vyrábame toľko, že to nedokážeme spotrebovať a kupujeme toľko, že to nedokážeme využiť. Dokonca aj second-handový trh je v súčasnosti taký obrovský, že tam nájdeme čisto nové oblečenie za zlomok jeho aktuálnej ceny. Netýka sa to len oblečenia, ale aj nábytku, kozmetiky či potravín. Snažte sa nakupovať vtedy, keď niečo skutočne potrebujete a skúšajte aj iné alternatívy, ako napríklad nákup z druhej ruky.

Udržateľnosť neznamená, že si nemôžete nič dovoliť. Umožňuje vám však správať sa omnoho viac ekologicky, čo je väčšinou priamo spojené aj s ekonomickou stránkou veci. Napríklad, pokiaľ si budete vždy nosiť svoju fľašu s vodou, ušetríte, pretože si nebudete musieť vždy kúpiť novú a zároveň budete produkovať aj menej odpadu. Tieto voľby sú väčšinou logického charakteru a nevyžadujú si žiadnu drastickú obetavosť, len trochu chcenia.

Pridaj komentár