Je až neuveriteľné, akým technologickým pokrom si ľudstvo prechádza poslednými storočiami, desaťročiami či dokonca rokmi. Veda a technika udali tempo vývoja rýchlejšie, aké bolo kedykoľvek predtým … a každým ďalším dňom uvažujeme nad tým, aký by mal byť ďalší krok k opätovnému zlepšovaniu našich technológií. Oveľa fascinujúcejšie je ale nahliadnuť trochu do minulosti a objavovať, aký bol život pred stovkami alebo aj tisíckami rokov. Aj keď v tých časoch neboli nástroje ani zďaleka tak vyspelé, ako je tomu v súčasnosti, mnohé výtvory, ktoré prežili dodnes, nechávajú vyspelú spoločnosť v neopakovateľnom údive. Dnes by sme vám priblížili niekoľko výtvorov zo sveta módy, ktoré dostávajú do kolien aj jej súčasných tvorcov.

Neuveriteľné brnenie vyrobené v roku 1555

Brnenie, nazývané tiež „Herkulesovo brnenie“, bolo vyrobené v polovici 16. storočia pre rakúskeho arcivojvodu, českého, rímskeho, uhorského a neskôr aj poľského kráľa a rímskonemeckého cisára Maximiliána II Habsburského. Ako je veľmi dobre vidieť na obrázku, brnenie je pokryté ornamentmi a mytologickými scénami.

Bolo vyrobené vo Francúzsku a demonštruje rafinované až umelecké schopnosti vtedajších zbrojárov. Prepracované detaily naznačujú, že toto brnenie nebolo vyrobené na nosenie v boji. Jeho skutočným účelom bolo naznačiť Maximiliánovu vyvýšenú hodnosť a postavenie pred súdom či inými vysokopostavenými funkcionármi. Nakoľko bolo brnenie vyrobené z ocele, mohlo samozrejme plniť aj ochrannú funkciu.

Staroegyptský prsteň s červenou karneolskou mačkou

Je všeobecne známe, že v starovekom Egypte mali mačky dôležité postavenie v duchovnom živote ľudí. Nakoľko mačacie vyobrazenie mali i mnohé z ich božstiev, nie je prekvapením, že  sa stali súčasťou i mnohých šperkov.

Tento prsteň vyrobený zo zlata zdobí figúrka mačky, ktorá je až neuveriteľne vytesaná z polodrahokamu, známeho ako karneol. Odhaduje sa, že prsteň je najmenej 2 700 rokov starý. Na spodnej časti mačky je vo vnútornej časti prsteňa vyrezané tiež oko bohyne Wadjet a oko Hóra, čím prsteň súžil ako ochranný amulet.

Caligulov prsteň

Tento ohromujúci, nebesky modrý prsteň, patrí do kategórie hololitov, čo znamená, že je vyrobený z jedného kusu kameňa. V tomto prípade je vyrobený zo zafíru. Predpokladá sa, že prsteň patril rímskemu cisárovi Caligulovi, ktorý vládol v rokoch 37 až 41 n. l.

Za ženu vyrytú v hornej časti prsteňa sa považuje Caesonia, štvrtá a posledná Caligulova manželka. Prsteň bol v dražbe v roku 2019, v ktorej ho anonymný kupca získal za približne 600 000 dolárov.

Rímska topánka stará 2 000 rokov

V súčasnej dobe je Taliansko nepochybne považované za jedno z najväčších centier módy na svete. Vedeli ste ale, že Taliani vyrábajú kvalitnú obuv už od staroveku? Nenechajte sa oklamať vzhľadom topánky: bola totiž vyrobená v prvých storočiach nášho letopočtu. Štýlová topánka na obrázku bola nájdená v studni v nemeckom Saalburgu.

Skutočnosť, že sa našla v Nemecku dokazuje, ako sa v Rímskej ríši šírila móda a remeslo výroby topánok. Je to dámska topánka, nakoľko je zdobená výšivkou, motívmi a čipkou. Tieto detaily odhalili nielen remeselnú zručnosť výrobcu, ale aj postavenie a bohatstvo jej nositeľky.

2 300 rokov staré topánky nájdené v pohorí Altaj

Rimania neboli jediní, ktorí nosili v období staroveku štýlové topánky. Archeológovia, ktorí skúmali hroby v pohorí Altaj, našli dokonca ešte starší a pritom veľmi zachovalý pár topánok. Tieto neuveriteľne prepracované topánky nosila skýtska žena okolo roku 300 – 290 pred n. l. Sú vyrobené z kože, textilu, cínu a zlata. Topánky sú vo výnimočne dobrom stave kvôli nízkym teplotám v regióne, nakoľko pôda, v ktorej boli zakopané, bola zamrznutá.

Stav ich podrážky vyvolal mnohé diskusie, ako je možné, že sú korálky a kryštály stále perfektne na svojom mieste. Niektorí tvrdia, že topánky boli vyrobené špeciálne iba na pohreb. Iní zasa uvažujú, že to patrilo vysoko postavenej žene, ktorá nemusela veľa chodiť. Je tiež pravdou, že Skýti trávili väčšinu času na koni a podrážky topánok neboli chôdzou až tak opotrebované. Podrážky týchto topánok boli dôležitým doplnkom ich odevu a boli zdobené natoľko, aby boli viditeľné pre ostatných, keď sedeli pred ohňom a socializovali sa.

Pridaj komentár