Spoznáte ich na prvý pohľad – pozriete sa na obrázok v knihe a poviete si: „také cipároviny“. A je úplne jedno, či sa pozeráte na tie, čo ohraničil rôzne silnou čiernou kontúrou, či drôtenou čiarou, alebo na tie sýte farebné plochy, čo pospájal do figúr, na rytmické typo, alebo na elementy neurčitých tvarov, ktoré skladal ako puzzle, aby z nich vytvoril niečo veľmi konkrétne.
Miroslav Cipár je jednoducho taký. Vytvorí čokoľvek. A je ho všade veľa. Je flexibilný, v tom istom čase sa voľne prechádza od ilustrácií k logám, k veľkým formátom plátien a zasa späť.
Do sveta ilustrácie vošiel s dobrým ročníkom: v 60. rokoch s obrovskou razanciou, s Albínom Brunovským, Jánom Lebišom, Vierou Bombovou, Jozefom Cesnakom alebo Vierou Gergeľovou či Teodorom Schnitzerom. Každý z nich si niesol niečo. On priniesol vtip. A ľahkosť.
Nikdy nepreťažoval čitateľa, nevnucoval mu svoju predstavu o tom, ako majú hrdinovia príbehu vyzerať (často sú si, naopak, veľmi podobní). Balansoval na hrane medzi realitou a abstrakciou.
Hrdinovia jeho obrázkov sú neustále v pohybe, behajú, skáču, kopú nohami, občas sa potknú,
prekopŕcnu, tu niečo odnesú, tam niečo stratia. Tvorí tak, ako by sa hral. Čerpá z ornamentov, ostro farbí a nebojí sa, že vznikne gýč. Nedá sa zastaviť a ukotviť v jednej vete. Vezmete knihu, napíšete poznámku, vezmete ďalšiu a buch! Nič neplatí. Je stále rovnako poznateľný, no stále iný.
Keď sa pozriete do svojej knižnice, určite v nej nájdete diela Miroslava Cipára: Dunajskú kráľovnú a Bielu kňažnú, Zlatú bránu od Márie Ďuríčkovej, dokonca aj jej Jožka Mrkvičku – Spáča, Hru pre tvoje modré oči a Telefón od Ľubomíra Feldeka, 8 x 8 = 64 nových príbehov o Osmijankovi od Kristy Bendovej alebo Hrdinský zápisník Kláry Jarunkovej. Množstvo kníh pre dospelých od Janovica po Nestora, od vtipu po hrdinské eposy.
Miroslav Cipár (1935) je nielen ilustrátorom. Je aj grafickým dizajnérom a maliarom. Na Vysokej škole výtvarných umení bol študentom Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Ilustroval množstvo kníh pre deti aj dospelých a vystavoval na mnohých miestach sveta. Je nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu, ako i množstva uznaní zo súťaže Najkrajšia kniha. Získal Plakety BIB v rokoch 1973 a 1977 a tiež Zlatú medailu na IBA Lipsko.
Stojí za to prísť sa pozrieť zblízka. Výstavu Miroslava Cipára s názvom „také cipároviny“ si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 6. 5.2019 do 31. 7. 2019.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia