Po Ružovom októbri tu máme november, ktorý je celosvetovo vyhlásený za mesiac osvety o karcinóme pankreasu. Práve v tomto mesiaci je už po šiestykrát v histórii vyhlásený Svetový deň boja s karcinómom pankreasu, ktorý tento rok pripadol na 21. november.

Počas tohto mimoriadne dôležitého dňa sa svet odel do neprehliadnuteľnej fialovej farby, na znak podpory a šírenia povedomia o rakovine pankreasu. Len spoločnými silami môžeme totiž prispieť k zlepšeniu situácie chorých na rakovinu pankreasu, ktorá je v mnohých ukazovateľoch viac než kritická.

Prečo je práve rakovine pankreasu venovaná mimoriadna pozornosť? Karcinóm pankreasu je najviac smrtiacou onkologickou diagnózou, ktorá sa Slovenska týka viac, ako si len vieme predstaviť.

„Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ prezradila Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková, zakladatelia aliancie Nie Rakovine a združenia Europacolon Slovensko, ktorí združili celé Slovensko a pridali sa k ďalším 80 organizáciám z celého sveta, aby podporili chorých a ich blízkych v šírení osvety o karcinóme pankreasu.

Rakovina pankreasu sa už pomerne dlho drží na vrchole onkologických diagnóz s najnižšou mierou prežívania. Priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je len 4,6 mesiacov. Dôvodom je veľmi náročná diagnostika a tiež skutočnosť, že len málo ľudí pozná rizikové faktory, ktoré toto ochorenie zapríčiňujú.

Nakoľko nie sú špecifické prvé symptómy, posúva sa tak diagnostika až do pokročilých štádií. 95 % pacientov, ktorým je karcinóm pankreasu diagnostikovaný, mu následne aj podľahne.

Včasnej diagnóze preto treba venovať mimoriadnu pozornosť a netreba ju v žiadnom prípade podceniť. Znalosť prvých symptómov totiž môže pomôcť zvýšiť šance na prežitie. Práve Svetový deň rakoviny pankreasu (WPCD), ktorý tento rok pripadol na 21. novembra 2019, ktorého hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o najčastejších príznakoch tejto zákernej choroby. Nevysvetliteľné chudnutie, bolesti strednej časti chrbta, žltačka či bolesť v oblasti žalúdka patria medzi tie najčastejšie.

Fialová a prúžkovaná osvetová kampaň bola venovaná všetkým obetiam karcinómu pankreasu. Na znak podpory chorým s karcinómom pankreasu a na počesť jeho obetiam sa i Slovensko pravidelne pripája k svetovým a európskym aktivitám prostredníctvom pacientskej aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko. Veď naša krajina je vo výskyte rakoviny pankreasu druhá na svete! Aj z tohto dôvodu sa do Fialovej výzvy okrem niekoľkých tisícov Slovákov aktívne zapojili i desiatky známych osobností a inštitúcií, ktorí podpísali výzvu „POVEDZTE NIE RAKOVIINE PANKREASU – Urobme všetko preto aby sme nestrácali svojich blízkych, čím poslali svoj jasný a silný odkaz ľuďom trpiacim touto vážnou chorobou.

Odborne správne informácie o pankrease a jeho karcinóme, ako aj fialové fotky a odkazy, vysvietené dominanty či informácie o možnostiach podpory, sú pre laickú verejnosť dostupné na nierakovne.sk, europacolon.sk. alebo na worldpancreaticcancerday.org

Pridaj komentár