Srí Lanka je krajina, ktorá dokáže okúzliť nielen svojou kuchyňou či krásou prírody, ale aj nezvyčajnými zvykmi. Na prvý pohľad sa vám to môže zdať veľmi zvláštne, ale všetko má niekde svoje korene ako aj rybárčenie s chodúľmi. I keď by ste povedali, že táto technika ma prastarú tradíciu, musíme vás vyviesť z omylu.
Tento druh rybárčenia sa začal rozmáhať v období druhej svetovej vojny. Charakteristická je tyč, zapichnutá v pisku kúsok od pobrežia s priviazanou priečkou na sedenie tzv. „petta“, z ktorej rybár hádže do mora udicu. Keďže háčik je skutočne malý, jediné ryby, ktoré sa môžu chytiť na udicu sú makrely či slede.
A aký bol vznik samotnej tradície? Nedostatok potravín v priebehu vojny priviedol ľudí na moria k lovu rýb. Najprv začali loviť z vrakov lodí či lietadiel a až časom si vytvorili pomôcky ako chodúle. Táto zručnosť bola neskôr predávaná z generácie na generáciu hlavne v dvoch mestách: Unawatuna a Weligama.
V súčasnosti ostáva otázkou, čo bude ďalej s touto tradíciou… Keďže pobrežie Indického oceána, na ktorom sa rozprestiera Srí Lanka bolo v značnej miere spustošené vlnou tsunami v roku 2004, predpokladá sa, že z tejto nevšednej techniky ostane len atrakcia.
Už dnes niekoľko rybárov prenajíma svoje chodúle „hercom“, ktorý len pózujú pre fotografov, či turistov. A aj kvôli tomuto faktu, nedokážeme s určitosťou potvrdiť, či na nasledujúcich fotografiách ide o „hercov“ alebo skutočných rybárov.