Pre tých, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a chránia svoje okolie, nie je pojem slow fashion žiadna novinka. V dnešnej dobe, keď každá priemerná domácnosť mení svoje interiérové doplnky aspoň trikrát ročne, má upcycling a ekologické myslenie svoj zmysel – pochopiteľne z vážnych dôvodov – zachrániť aspoň kúsok nášho sveta.

Slow fashion v interiérovom dizajne? Takto nádherne sa dá spojiť upcycling a ekologické myslenie s neprehliadnuteľným estetičnom!!!

Často v duchu urobiť niečo dobré, kupujeme zbytočné alebo nekvalitné veci, ktoré možno ani nepotrebujeme a tak produkujeme iba odpad. Darmo si kúpime eko – bio produkty vyrobené na druhom konci zemegule, keď transport a logistika k nám, produkujú viac škôd a odpadu, ako keby sme tú danú vec kupovali z neekologického, bežného hospodárstva.

Dôležitá edukácia

Slow fashion sa odzrkadľuje aj v interiérovom dizajne. Návrhári po celom svete sa snažia edukovať klientelu, aby kupovali produkty od lokálnych výrobcov. Tým nielen podporujú ekonomiku, ale aj domácu kreatívnu tvorbu.

Veľký dôraz sa kladie aj na samotné materiály, medzi ktorými nechýba napríklad organická bavlna, ľan, bambus a hodváb.

Buďme ohľaduplní

Ohľaduplnosť v našom bývaní môžeme praktizovať viacerými spôsobmi. Nemusíme sa hneď pustiť do pestovania biobavlny, nemusíme vlastniť ani stolársku dieľňu. Túto prácu nechajme na profesionálov. Podporou a kúpou lokálnych výrobcov urobíme viac ako dosť. Ďalšia možnosť je využívanie second hand bazárov. Priaznivci recyklovanej módy nemôžu dopustiť na hodnotné úlovky kúpené v garážových výpredajoch a niekedy nájdeme aj naozaj kvalitné, málo používané veci, ktoré nám môžu ešte dlho a dobre slúžiť.

Nie každému sú však sympatické veci z druhej ruky. V niektorých prípadoch sa ani neodporúča kupovať second – hand z hygienických dôvodov. Domáci trh nám však ponúka dostatok kvalitných interiérových doplnkov, z ktorých sa môžeme tešiť dlhé roky. Pre zaujímavosť predstavujeme niekoľko techník, ktoré by určite nemali chýbať v žiadnej ekologicky rozmýšlajúcej domácnosti:

Quiltované prehozy a vankúše

Quiltovanie je prastará technológia, kde sa pomocou prešívania spoja tri vrstvy látok. Hornou vrstvou je väčšinou patchwork a spodnou je jednoduchá bavlnená látka. Vnútornú vrstvu tvorí mäkkučká výplň. Všetky tri vrstvy sú vzájomne spojené drobným prešívacím či ozdobným stehom, ktoré neslúžia len funkčne, ale aj ako estetický prvok quiltu.

Výroba takýchto patchworkových quiltov trvá niekedy aj niekoľko týždňov až mesiacov, preto ide o veľmi náročnú technológiu, ktorá si vyžaduje zručnosť a skúsenosti. Dôkladné prešívanie zapožičia takýmto prehozom nesmrtelnosť. Hovorí sa, že dobre ušitý quilt bude slúžiť aj vašim vnúčatám.

Háčkované a pletené doplnky

Háčkované obrusy patrili odjakživa do domácnosti našich starých mám, momentálne toto remeslo opäť ožíva a dostáva sa do popredia. Moderné sú nielen obrusy, ale vďaka pokročilej technológii sa ponuka háčkovaných výrobkov rozrastá. Dnes už nájdeme aj koberce z technických materiálov vyrobené tradičným spôsobom, koše, a dokonca aj drobný nábytok.

Pletené deky sú veľmi populárnym doplnkom každej obývačky, a to najmä v chladnejších mesiacoch. Vďaka modernej technológii môžu byť vyrábané aj strojovo, čo značne zrýchli proces výroby. Ručná pletenina je charakteristická svojou surovou štruktúrou, často aj nepravideľnosťou, avšak nájdeme aj krásne precízne práce, ktoré pochádzajú zo šikovných rúk profesionálov.

Ľan a bavlna – znovuzrodenie čistoty a krásy

Pomalá móda podporuje znovuobjavenie prírodných materiálov ako bavlna, ľan, drevo a veľa reciklovateľných surovín. Ak žijete svôj ,,slow living,, štýl, ľanové doplnky sú tie pravé dekorácie do vašich príbytkov. Dovoľte ľanu krčiť sa – je to jeho prirodzená vlastnosť. K ľanovému obrusu viete krásne zladiť aj iné doplnky z prírodných materiálov.

Či sa už rozhodnete pre ľanové vrecúška na pečivo, alebo ľanové utierky, bude to správna voľba nie len pre vaše zdravie, ale pomôžete chrániť naše životné prostredie. Zásady pomalej módy spočívajú v kvalitných výrobkoch od lokálnych autorov. Dôležitý je štýl a udržateľnosť, nie módny trend. Výrobky musia byť trvácne a univerzálne, aby ladili v každom ročnom období. Nie nadarmo sa hovorí, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohlli dovoliť kupovať lacné veci!

O autorke

Julianna Rencés Kovács je mladá textilná dizajnérka, tvoriaca pod slovenskou značkou Love Colors. Julianna sa naučila šiť ešte od babičky a svoje zručnosti využívala aj počas štúdií na Technickej Univerzite v Liberci na Fakulte Textilu a neskôr aj v profesii ako dizajnérka módnej bižutérie. Nič jej ale nedalo toľko ako vlastná značka. V roku 2012 sa zrodila Love Colors, zameraná na textilné interiérové doplnky.

Jej quiltované prehozy, vankúše, baldachýny a ďalšie nežnosti sa stali veľmi populárnymi nielen doma, ale skrášľujú domovy po celom svete. Julianna je matkou troch synov – často z nich čerpá inšpiráciu. Na základe svojich materských skúsenností zaradila do svojej tvorby aj detský sortiment. Tieto výrobky nie sú len farebné, harmonické, jemné na dotyk a dekoračné, ale hlavne praktické a kvalitne spracované na každodenné používanie.

FOTO: lovecolors.sk

Pridaj komentár