Žijeme v digitálnej dobe a všade kam sa pozrieme, vidíme desiatky spôsobov, ako schudnúť v oblasti brucha. Všetky návody sú veľmi lákavé, nakoľko každý z nás by chcel mať pekné vypracované brucho. Je to však naozaj také jednoduché? Aká je skutočná pravda o cielenom chudnutí brucha? Na tieto otázky zodpovedal Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.

Telo je a aj pracuje ako celok. Preto je celkové zameranie sa na tréning celého tela v 99 percentách účinnejší ako tréning zameraný na jednu partiu, napríklad brucho. „Odpoveďou teda je: tréning/chudnutie je možné zamerať aj samostatne len na brucho. Jeho výsledky sú však vo väčšine prípadov chabé. Sú špecifické metódy rozvoja jednotlivých častí tela (svalových skupín), tieto však nie sú vhodné ani účinné v ponímaní tréningu začiatočníkov alebo netrénujúcej populácie. Naopak môžu byť veľmi účinné u pokročilých trénujúcich a športovcov,“ hovorí Ľuboš Gsch. Dodáva, že skutočný rozdiel však nie je v stupni trénovanosti. Prioritné sú skôr premenné ako pravidelne a špecificky zameraný tréning, životný štýl, denný a nočný režim, ostatný tréning, spánok, regenerácia, výživa, a tak ďalej.

Chudnutím či spevnením brucha možno začať činnosťou, ktorá mnohých možno zaskočí. Je ňou správne držanie tela, na ktoré nás vždy upozorňovali už v školských laviciach. Vzpriamený postoj s hlavou v predĺžení chrbtice a nie jej predsunutím, je tým správnym začiatkom. Okrem mnohých zdravotných benefitov, správne držanie tela bez pochýb zoštíhľuje. Je to ale problematika nie len jednotlivcov, ale i celej populácie, nakoľko držanie tela je v súčasnosti rovnako nepriaznivé, ako napríklad obezita. „Množstvo ľudí, s ktorými pracujem, ma navštívilo s požiadavkou zmenšiť obvod pása (okrem iného). V mnohých prípadoch ide najmä o ľudí, ktorý z dôvodu nesprávneho držania tela mali problémy (chodidlá, chrbát, krčná chrbtica) s veľkým bruchom. Pritom obvod pása nebol kritický, oni to brucho proste vyvaľovali preto, že zabudli správne držať svoje telo,“ vysvetľuje Ľuboš Gsch.

Brucho sa dá posilňovať aj pri každodenných aktivitách. Asi najjednoduchšie, čo môžeme urobiť počas bežných dní, je chodiť a sedieť vzpriamene. Taktiež pri prenášaní vecí, či už je to nákup v taškách alebo sú to veci bežnej potreby v kabelkách. Ich nosenie odporúčame striedať na oboch stranách, prípadne ich nosiť pred telom so zapájaním brušných svalov. Ďalšou podporou brušného svalstva je napríklad sedenie na fitlopte alebo chôdza v jednej línii po pätníku. Aj keď sú to všedné veci, s ktorými sa bežne stretávame, vedia slušným spôsobom aktivovať brušné svalstvo.

A čo je najdôležitejšie? Ak už cvičiť, tak cvičiť pre radosť! „V prípade, že sa dostaví nechuť alebo neraz aj odpor k pohybu, sú v podstate dve možnosti. Prekonať sa a urobiť všetko potrebné alebo tréning vynechať a prehodnotiť, či a čo mi stojí za to cvičiť. Opäť je to skôr o tom, aká je každý z nás osobnosť. Nie je jedno lepšie ako druhé. Obe sú len možnosti,“ konštatuje tréner Ľuboš Gsch.

Pre tých, ktorých to do fitness centra až tak neláka a radi cvičia doma, pripravil Ľuboš Gsch slovenský online program, založený na kompletných tréningových plánoch. Program Členstvo v POHYBe poskytuje množstvo tréningových programov, ktoré je možné nielen efektívne kombinovať, ale aj cyklovať. „Ak sa pozrieme na prípravu akéhokoľvek športovca, vidíme, že jeho tréning je cyklovaný. Znamená to, že mimo sezónu trénuje inak, v predsúťažnom období inak, v súťažnom tiež inak a inak po súťaži. Tieto cykly sa zdanlivo zameriavajú na iné ciele (napr. objem tréningu, intenzita, udržiavanie, regenerácia). Prioritným cieľom je pritom vždy maximálna forma a výkon na súťaži. Akoby sa jednotlivé premenné obmieňali.“ hovorí Ľuboš Gsch.

Konkrétne tréningové plány a najefektívnejšie časti týchto cyklov, možno nájsť aj v knihách Začni cvičiť s POHYBom for Men a Začni cvičiť s POHYBom for Women. Poskytujú konkrétny postup čo trénovať (cviky, série, opakovania) a tiež presné informácie o tom, ako trénovať (konkrétne popisy cvikov a ich prevedenia) spolu s autentickými fotografiami a postupom. Sú doplnené o tipy, ktoré je možné v tréningu využiť pre ešte väčšiu efektivitu. „Knihy sú určené do posilňovne, avšak množstvo tréningov je možné realizovať doma, nakoľko nie sú potrebné pomôcky na cvičenie alebo len minimum,“ dodáva Ľuboš Gsch. Podľa jeho kníh si úspešne tvarujú postavu aj herečky Petra Bubeníková a Zuzana Vačková.

Pridaj komentár