Skoncujte s blúdením po obchodoch a hľadaním vysnívaných topánok, ktoré nikdy nenájdete. Realita je, že ak aj objavíte nejaké, ktoré sa vašej predstave aspoň trochu približujú, ako zvyčajne nenájdete vašu veľkosť. Neuspokojte sa s priemerom a nechajte si vyrobiť topánky vo farbách a materiáloch, ktoré nemá nikto iný.

Prestaňte o nich iba snívať a nechajte si ušiť topánky presne podľa svojich predstáv! Poradíme vám ako na to!

Azda každý muž pozná ten bezradný pocit, keď hľadá pohodlné topánky k svojmu pracovnému odevu. Hoci sa môže zdať, že existuje množstvo druhov topánok, v skutočnosti je len niekoľko typov, ktoré delíme okrem iného aj podľa stupňa formálnosti. Keď sa ich naučíme rozlišovať, máme vyhraté.

Formálna obuv

Topánky na formálne príležitosti majú šnúrku. Patrí sem oxford a derby. Najformálnejšie sú oxfordky, ktoré sa nosia k oblekom. Topánka je uzavretá, šnúrka sa viaže vodorovne a jazyk je našitý zospodu.

Druhou formálnou obuvou je typ topánky derby. Má otvorené šnurovanie, šnúrka sa viaže vodorovne alebo krížom. Derby sa nosia cez deň a nie sú najvhodnejšie na veľmi slávnostné príležitosti.

Topánky bez šnúrok – na hrane formálnosti

Do tejto skupiny radíme chelsea boots, monk shoes a loafers. Chelsea boots sú vysoké po členky, majú z oboch strán všitú gumu a sú vhodné na denné nosenie. Monk shoes sú topánky s prackou. Loafers sú kožené nastokávacie mokasíny, ktoré sa nosia v lete aj bez viditeľných ponožiek.

Voľnočasová obuv

V kategórii voľnočasová obuv nájdeme semišové mokasíny, ktorým sa hovorí driving shoes, a jachtárske boat shoes. Oba typy topánok sa nosia v lete na bosú nohu, resp. s neviditeľnými nízkymi ponožkami. Posledným „klasickým“ voľnočasovým kúskom sú členkové chukka boots, ktoré sú najvhodnejšie na jesenné obdobie.

Každý muž chce, aby jeho topánky vyzerali štýlovo a jedinečne, ale ako také nájsť? Ako si správne vybrať? Variácií, farieb a prevedení sú totiž celé stovky … netreba ale klesať na duchu. Poradíme vám, ako na to.

Dostať sa k vysnívanej obuvi, pri ktorej sa vám nestane, že v meste stretnete kolegu s rovnakým modelom, nie je zasa také zložité. Ak máte jasnú predstavu čo chcete a po čom túžite, využiť môžete 3D aplikáciu, ktorá vám názorne ukáže, ako vaše nápady budú vyzerať na skutočnej topánke. Podobná je konfigurátoru, ktorý videl už snáď každý, kto si kupoval auto.

Ako na to?

Na začiatok je dôležité zvoliť si správny model, ktorý sedí vášmu štýlu. Na výber je široká ponuka od spomínaných oxfordiek, cez derby, wholecut z jedného kusu kože a veľa ďalších vrátane monk strap. Keď ste hotoví so základným výberom, môžete pokračovať v navrhovaní vrchného materiálu topánky. Je len na vás, či sa rozhodnete pre hladkú kožu, brúsenú kožu alebo topánky s potlačou. Máte radi niečo extravagantnejšie? Tvíd, zamat alebo dokonca plátno? Žiadny problém. Nezabudnite na výber vhodnej farby a materiálu podrážky ktorú preferujete, vnútornej stielky a samozrejme na záver ešte farbu šnúrok. Možností a kombinácií je neúrekom. Ak si potrpíte na detaily, nezabudnite napríklad na monogram všitý priamo do látky alebo vypálený laserom do opätku vašich nových topánok.

Správny výber obuvníka

Ak máte návrh svojich vysnívaných topánok hotový, ďalším krokom je nájsť vhodného obuvníka. Pokiaľ by ste chceli topánky na mieru, musíte sa pripraviť na to, že vaša peňaženka to značne pocíti. Vo Viedni sa cena jedného páru môže pohybovať aj okolo 2 000 eur. Všetko záleží od prevedenia. Na Slovensku je iba niekoľko ľudí, ktorí sa tomu venujú, a aj v Bratislave vás pár kvalitných topánok na mieru bude stáť okolo 1 500 eur. Ak si hovoríte, že vyhodiť toľko peňazí za jedny topánky nechcete a radšej za to pôjdete na dovolenku, môžete ešte skúsiť šťastie v okolitých krajinách a urobiť si výlet napríklad do Milána, Paríža alebo Londýna. Upozorňujeme však, že okrem množstva premrhaného času vás to pravdepodobne bude opäť stáť poriadny „balík“.

Topánky na zákazku

Vhodnou a najmä ekonomickejšou alternatívou môžu byť topánky vyrobené na zákazku, tzv. Made To Order. „Nejde o klasickú topánku na mieru, ale topánku ušitú podľa štandardnej konfekčnej veľkosti v dizajne na želanie klienta. Máme k dispozícii všetky vzorové veľkosti, dokonca v polčíslach, takže si vyskúšate, ktorá vám sadne najlepšie, a následne sa môže začať proces tvorby vlastného dizajnu,” hovorí Andreas Kreutz, odborník na pánsku módu zo spoločnosti TAILOR MADE.

Obrovskou výhodou tohto spôsobu je, že si všetky materiály môžete chytiť vo vzorkovníku a správne si tak vybrať, čo vám vyhovuje. Keď si zostavíte dizajn, takýto originál sa zadá do výroby. „Prejde množstvom procesov s veľkým podielom ručnej práce. Približne do 5 týždňov sú topánky vyrobené a nový majiteľ môže svoje dielo hrdo nosiť,” dodáva Andreas Kreutz z TAILOR MADE. U nás tento spôsob výroby priamo na zákazku umožňuje jediná značka a tou je práve spomínaný TAILOR MADE. Cena tvorby jedného páru na objednávku sa pritom pohybuje okolo 400 eur, čo je v porovnaní s topánkami na mieru značne nižšia záťaž pre peňaženku, no s rovnakým potešením pre oko.

Na čo nezabudnúť pri kúpe topánok?

  1. Chcete k topánkam nosiť opasok v rovnakej farbe? Pýtajte si ho v predajni, v ktorej topánky kupujete, pretože dobrý obchod má spravidla aj tzv. „matching belt“, čiže opasok z rovnakej kože.
  2. Ak nemáte doma kvalitné cédrové napináky, určite si ich zadovážte. Našponujú vrásky a vysajú z topánok vlhkosť. Rozdiel bude skutočne viditeľný.
  3. Pýtajte si k topánkam ošetrovacie prípravky na kožu v adekvátnej farbe, prípadne špeciálne čistiace prostriedky, lesky, farby na zafarbenie okopanej hrany podrážky alebo mlieko na koženú podrážku, ktoré môže výrazne predĺžiť jej životnosť.

Keďže letná sezóna je už v plnom prúde, každý gentleman by si mal zadovážiť ľahký letný model, ktorý je vzdušný a noha sa v ňom nebude zbytočne potiť ako v uzavretých celokožených topánkach, ktoré nosil celú zimu. Investovať do nového kúska sa určite oplatí. Nohy vás predsa nosia každý deň a ak chcete, aby to tak aj zostalo, je potrebné ich občas rozmaznávať.

Pridaj komentár