Posedenie v záhrade si môžete užívať najmä na jar a v lete, keď je počasie príjemné a láka vás von. Zimná záhrada vám však poskytne útočisko za každého počasia, takže kontakt s prírodou môžete mať celoročne. Stačí iba pohodlné záhradné kreslo, v ktorom môžete relaxovať počas zimy.

FOTO: shutterstock.com

Využitie zimnej záhrady

Zimná záhrada môže slúžiť na celoročné využívanie ako plnohodnotná súčasť interiéru. Bez problémov tak môžete z pohovky sledovať svoju zasneženú záhradu. V takom prípade ide o teplú zimnú záhradu, ktorú môžete využívať napríklad aj ako pracovňu či oddychovú miestnosť. Samozrejme, nároky na izolačné vlastnosti materiálov budú v tomto prípade vysoké a realizácia takejto záhrady bude finančne náročnejšia, ako pri klasickej zimnej záhrade.

Zimná záhrada v pravom slova zmysle je priestor, ktorý vás bude chrániť pred vplyvmi počasia, a tak si môžete predĺžiť sezónu až do neskorej jesene. Ide teda v podstate o krytú terasu so zasklením, resp. plnými stenami. Je to ideálne miesto na relax aj za daždivého počasia alebo na prezimovanie rastlín a podobne.

Na akú svetovú stranu orientovať zimnú záhradu?

Možnosti využitia zimnej záhrady závisia aj od jej orientácie na svetové strany. Pokiaľ ju chcete využívať celoročne, teda aj v zime, ideálna je orientácia na juh, pretože získate najviac tepla od slnka. Na druhej strane je však táto zimná výhoda letnou nevýhodou, pretože počas horúčav je na južnej strane ešte horúcejšie. Ak však leto trávite napríklad v altánku alebo pod pergolou a zimnú záhradu chcete využiť najmä po letnej sezóne, južná strana vám bude vyhovovať.

Svoje obľúbené záhradné kreslo a poobedný relax si najviac vychutnáte na západnej strane, nakoľko doobeda budete mať slniečko na strane východnej. Ak chcete mať v zimnej záhrade teplomilné rastliny, najviac sa im bude dariť práve pri orientácii na juh alebo západ. Najchladnejšia je samozrejme severná strana, ktorá vám síce poskytne svetlo po celý deň, ale s tepelnou pohodou je to horšie. Pokiaľ by ste ju chceli obývať aj v zime, bude obzvlášť dôležitá tepelná izolácia.

Konštrukcia zimnej záhrady

Konštrukcia sa dá vyrobiť z rôznych materiálov, pričom ide zvyčajne o hliník, drevo alebo plast. Veľmi často sa však používa kombinácia dreva a hliníku, čím sa využívajú pozitívne vlastnosti oboch materiálov. Hliník je skôr používaný na vonkajšej strane a chráni tak drevenú konštrukciu pred vplyvmi počasia, ale aj pred mechanickými poškodeniami. Okrem toho má drevohliník aj veľmi dobré izolačné vlastnosti a odoláva aj teplotným výkyvom. Výhodou je samozrejme aj estetická stránka a vhodnosť aj pri staticky náročných konštrukciách.

Na menšie zimné záhrady je možné použiť aj plast, ale treba počítať s tým, že podliehajú teplotným výkyvom a sú rozmerovo nestále, navyše je obmedzená aj ich nosnosť. Sú však cenovo dostupnejšie, nenáročné na údržbu a aj ich tepelnoizolačné vlastnosti sú veľmi dobré.

Pridaj komentár