Na spočítanie rokov od vynájdenia prvého mobilného telefónu by bežnému človeku nestačili všetky prsty na oboch rukách. Budúci rok totižto toto úžasné zariadenie oslávi svoje polstoročie. Aj keby sme boli obdarení toľkými prstami, pravdepodobne by boli všetky do jedného zaneprázdnené odosielaním správ na sociálnych sieťach, pridávaním príbehov či prezeraním najnovších pikošiek zo sveta celebrít.
Mobilné telefóny sa za polstoročie posunuli míľovými krokmi
Je úsmevné, akými premenami prešli mobily za tých necelých päťdesiat rokov. Z nemotorného, ťažkopádneho zariadenia, ktoré slúžilo len na jediný účel, sa stalo zariadenie hravo sa zmestiace do vrecka novopečeného školáka. Navyše súčasné smartfóny vo svojom podstatne menšom tele ukrývajú množstvo funkcií, o ktorých bežný užívateľ častokrát vôbec netuší. Aj preto sú kryty na mobil samozrejmosťou, ktorá pri páde chráni telo a častokrát aj displej inteligentného spoločníka.
V posledných rokoch sa však začína vynárať oveľa hrozivejšia nočná mora, ako rozbitý displej. Tá spôsobuje vrásky na čele lekárom a vedcom, ktorí už dlhšie upozorňujú na zdravotné problémy spôsobené nadmerným používaním mobilov.
Negatívny vplyv na telo
Každý z nás už v živote počul vetu: „Nehľaď do toho tak zblízka, lebo oslepneš!“ Nakoniec sa aj v tej tlak dvíhajúcej vete skrýva čosi pravdy. Modré svetlo, ktoré obrazovky vyžarujú, unavuje oči a z dlhodobého hľadiska môže poškodiť zrak. Preto sa snažte mobil používať rozumne a po dlhšom používaní si doprajte prestávku.
Používanie mobilu alebo počítača menej ako hodinu pred spaním, navyše znižuje kvalitu spánku, pretože nabúrava cirkadiánny rytmus vášho tela. V neposlednom rade má nadmerné používanie smartfónu záporný vplyv na držanie tela, a to hlavne v oblasti krku. Telo je pri používaní mobilu v neprirodzenej polohe, ktorá môže z dlhodobého hľadiska vyústiť do bolesti krčnej chrbtice alebo bolesti hlavy. V tomto prípade pomôžu opäť prestávky, ale aj aktívny životný štýl a cvičenie.
Vplyv na mentálne zdravie
Závislosť od mobilov je reálny problém. Síce môže pár hodín prokrastinácie navyše spôsobiť pocit sklamania, no nemusí to hneď predstavovať závislosť. Môže to skôr svedčiť o slabšej vôli alebo sebazaprení. Problém nastáva, ak vám alebo ľuďom vo vašom okolí používanie mobilného telefónu zásadne ovplyvňuje harmonogram dňa alebo má významný vplyv na vašu výkonnosť alebo náladu.
Nadmerné používanie mobilných zariadení môže viesť k depresii či úzkostiam, ktoré majú neblahý vplyv na fungovanie jedinca v spoločnosti. To sa potom môže prejaviť v zhoršenom sociálnom spolunažívaní a zníženej produktivite v škole alebo v práci. Neustále kontrolovanie sociálnych sietí, nepríjemné pocity pri výpadku signálu, ale aj pri takmer vybitej batérii, môžu byť náznakom rozvíjajúcej sa závislosti, kedy je vyhľadanie odbornej pomoci namieste.
Mobil je úžasný sluha, ale zlý pán. Jeho negatívne vplyvy na naše bytie sa prejavujú najmä v situáciách, ktoré potrebujú naše plné sústredenie. V tom lepšom prípade je to hádka s rodinným príslušníkom, ktorý sa nám chcel po náročnom dni zdôveriť, no namiesto očného kontaktu a plnohodnotnej konverzácie dostal len chabú odpoveď spoza displeja mobilu. V tom horšom sa mobil častokrát stáva spolupáchateľom a smrtiacou príčinou dopravných nehôd, ktorým sa dalo ľahko predísť, keby ostal mobil vo vrecku až do návratu domov.
Na druhej strane, nebyť mobilov, možno by sme si už nikdy nevedeli pripomenúť prvé kroky našich detí či príjemné momenty s ľuďmi, ktorí už nie sú medzi nami. Mobil sám o sebe nie je zlý, ani dobrý. To my, ľudia, ho nabíjame pólmi. Využívajme preto tento elektronický zázrak s rozumom.