Rakovina pankreasu je najviac smrtiacou onkologickou diagnózou. Aj z tohto dôvodu je mesiac november venovaný osvete o karcinóme pankreasu. Mnohé organizácie po celom svete preto čo najviac usilujú v šírení osvety a v podpore chorých a ich blízkych.
„Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ prezradili zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE a združenia Europacolon Slovensko – Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková. Povedzte aj vy NIE RAKOVINE pre znalosť príznakov rakoviny pankreasu, pridajte sa k šíreniu osvety a pomôžte tak chorým.
A ako sme na tom na Slovensku? Prínos činnosti aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon je v priebehu 6 rokov WPCD obdivuhodný. Do výziev sa v minulosti zapojilo takmer 100 známych osobností, ako napr. Adela Banášová, Helena Vondráčková, Jana Kocianová, Juraj Kukura, Karel GOTT, Meky Žbirka, Stanislav Štepka a ďalší, ktorí podpísali výzvu „Povedzte nie rakovine pankreasu – Urobme všetko preto, aby sme nestrácali svojich blízkych“.
Okrem významných osobností povedalo svoje NIE RAKOVINE a poslalo svoj odkaz ľuďom trpiacich na túto vážnu chorobu, viac ako 12 tisícov občanov Slovenska.
V tomto roku sa navyše 3. decembra 2019 pridáva k výzve WPCD i jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku – Slovnaft a.s., ktorý spolu s o. z. NIE RAKOVINE organizuje zamestnancom vzdelávacie popoludnie, počas ktorého vystúpi popredný onkológ MUDr. Štefan Pörsök, PhD., onkochirurg MUDr. Jozef Dolník, PhD. a osobnosti aliancie NIE RAKOVINE a združenia Europacolon Slovensko – Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková.
Vybavenie našich nemocníc bolo ešte pred pár rokmi skutočne kritické. Obrat nastal po týždni osvety o karcinóme pankreasu v 2017, kedy Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a Bibiana Ondrejková osobne informovali pani docentku Andreu Kalavskú o nedostatočnej diagnostickej technike. V tom čase bol na Slovensku iba jeden funkčný diagnostický endosonograf!
Po následnej komunikácii boli v rokoch 2018 a 2019 slovenské nemocnice dodatočne vybavené diagnostickou endosonografickou technikou. Navyše, už aj slovenskí pacienti majú lepšiu dostupnosť inovatívnej liečby karcinómu pankreasu nanopartikulovaým paclitaxelom tak, ako majú pacienti v iných okolitých a rozvinutých krajinách.
Veľký pokrok vytvorila aliancia NIE RAKOVINE i v tvorbe komunikačných kanálov, v rámci ktorých sa podarilo navzájom spájať verejnosť, lekárov, pacientov, vedcov a vládne inštitúcie. Novinkou je spolupráca aliancie NIE RAKOVINE s výskumníkmi v Biomedicínskom centre SAV, ktorí vedú mnohé zaujímavé projekty aj o karcinóme pankreasu pod vedením Prof. RNDr. Silvie Pastorekovej a Mgr. Boženy Smolkovej, PhD.
Kde hľadať v prípade potreby pomoc? Na poradenskú infolinku aliancie NIE RAKOVINE 0800 800 183 a v pacientskych poradniach v NOU V Bratislave a v VOU Košice, sa ozývajú noví a noví pacienti. Často hľadajú nielen duševnú podporu so spracovaním informácií v prípade takto oznámenej diagnózy, ale i to, ako sa. v systéme zdravotnej starostlivosti zorientovať a kde získať kvalitnú diagnostiku či špecialistu na liečbu.
Preto okrem poďakovania za podporu pre pacientov a šírenie osvety, prináša aliancia NIE RAKOVINE už pravidelne aj fialovú výzvu pre zvýraznenie pretrvávajúcej potreby väčšej pozornosti a viac zdrojov pre diagnostiku, liečbu, výskum a vychovávanie kádrov pre boj proti diagnóze karcinóm pankreasu.
Pridajte sa aj vy a povedzte nahlas NIE RAKOVINE pankreasu, a to nielen počas novembra, ale počas celého roka … veď ŽIVOT ZA TO STOJÍ!