Poznáme ho všetci! Každý z nás ho počas svojho života niekoľkokrát s napätím očakával s tým, čo mu do nablýskanej čižmičky vhodí tentokrát. Čo o Svätom Mikulášovi vlastne vieme? V predstavách ľudí je to veľký muž s dlhou bielou bradou, odetý v hrubom červenom kabáte s rovnako červenou čiapkou, ktorý v noci z 5. na 6. decembra nosí darčeky. Poznáme ho ale skutočne tak dobre?
Ak by sme ho hľadali niekde na Severnom póle, môžeme hneď s istotou povedať, že na ňom nikdy nebol. Svätý Mikuláš totiž nie je žiadnou fiktívnou postavou, ale významnou osobnosťou ľudských dejín. Mnohých možno prekvapíme tým, že jeho rodiskom nebola žiadna severská krajina, ale starogrécke mesto Patara, ležiace na juhozápade dnešného Turecka. V minulosti to bolo významné prístavné mesto, ktoré dnes láka množstvo turistov, ktorí chcú vidieť miesto, kde sa Svätý Mikuláš 15. marca 270 narodil. Zachovaných je tu niekoľko obdivuhodných historických pamiatok, ako napr. divadlá a ojedinelé stĺporadie.
Neopakovateľnú historickú atmosféru poznačilo niekoľko významných kultúr, ktoré sa na území mesta vystriedalo. Od založenia Dórmi cez Perzskú ríšu, Alexandra Veľkého, Staroveké Grécko, až po Rímsku ríšu. Patara hrá významnú úlohu i v kresťanských dejinách, ktoré sa tu začalo šíriť od 3. storočia. Mesto poctili návštevy Apoštola Lukáša a Apoštola Pavla, no Pataru predovšetkým preslávil Svätý Mikuláš, ktorý sa neskôr stal biskupom v blízkom meste Myra. Aj preto je tiež známy ako Mikuláš z Myry.
Staroveké mesto Myra, známe predovšetkým pôsobením Svätého Mikuláša, je po Patare ďalšou obľúbenou turistickou zastávkou v regióne. Niekdajšia Myra je dnes známa ako mesto Demre ležiace na juhovýchode Turecka. Mesto je preslávená množstvom pamiatok, spomedzi ktorých vynikajú typické skalné lýkijské hrobky. Dôkazom, že Myra prosperovala už počas Rímskej ríše, sú pozostatky antického divadla a vyspelých kúpeľov.
Silná kresťanská komunita, ku ktorej svojim pôsobením výrazne prispel i biskup Mikuláš, a pre ktorého bola Myra i miestom úmrtia, bola v 9. storočí potlačená vpádmi Arabov a o dvesto rokov neskôr vpádmi Turkov. Aj preto talianski obchodníci zobrali kosti Svätého Mikuláša pochovaného v sarkofágu miestneho kostola a odniesli ich do mesta Bari, kde sú dodnes v chráme sv. Štefana. Za návštevu určite stojí i návšteva kostola Sv. Mikuláša, kde je zachovaný pôvodný sarkofág tohto svätca.
Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom. Pochádzal z bohatej rodiny a svoje bohatstvo využíval na pomoc druhým. Svojimi darmi, ktoré boli častokrát anonymné, zachránil osudy mnohých ľudí. Aj preto sa na jeho pamiatku dávajú na „Mikuláša“ darčeky.
Nielen tieto, ale i mnohé ďalšie pamiatky či nádherné pláže Tureckej riviéry, ktoré sú ozdobou tohto kúzelného regiónu, si môžete vychutnať formou jedinečného poznávacieho výletu spojeného s relaxom a vychýrenou tureckou pohostinnosťou, s ktorého realizáciou vám profesionálny tím SUNFUN.SK s radosťou pomôže!