Posledné roky je pozitívne myslenie veľmi populárnym slovným spojením, stretávať sa s tým môžete dennodenne bez toho, aby ste boli fanúšikom motivačnej literatúry alebo ovládali odborný jazyk psychológie. Stalo sa bežným výrazom hovorovej reči, no žiaľ mnohí ho používajú v nesprávnom kontexte. Ak vás táto téma zaujíma alebo ak vás mierne irituje prehnaný pozitivizmus, čítajte ďalej. Prezradíme vám, čo pozitívne myslenie nieje a aký je jeho skutočný význam v bežnom živote.

Pozitívne myslenie nie je toxický pozitivizmus

Možno sa už stalo aj vám, že v ťažkom životnom období (alebo po ňom) ste si uvedomili, že by ste mali zmeniť spôsob, ako vnímate svoj život a ako rozmýšľate. Priznať si, že vám nejaký váš zvyk nevyhovuje alebo nerobíte niečo úplne správne, je prvým krokom k zmene. Potom je už len na vás, či sa rozhodnete pokračovať v práci na sebe. V tomto momente by ste mali zobudiť svoju schopnosť kritického čítania odbornej literatúry, napríklad preto, aby ste dokázali rozlišovať medzi toxickým pozitivizmom a skutočným pozitívnym myslením.

Hovoriť si, že sa máte vynikajúco, tváriť sa, že vás nič netrápi aj vtedy, keď sa cítite pod psa – toto pozitívne myslenie určite nie je. Nazýva sa to skôr sebaklam. Ak vás niekto vyzýva k tomu, aby ste sa sústreďovali len a len na príjemné veci a ostatné ignorovali alebo aby ste sa usmievali pri každej príležitosti, v skutočnosti vám odporúča to, aby ste zamietli svoje problémy pod koberec. Potlačenie sa totižto nerovná riešenie. To, čo ukryjete v hĺbke svojej mysle, skôr či neskôr nájde svoju cestu, aby sa vrátilo. Presne tak, ako keď skonzumujete pokazené jedlo. Len preto, lebo si hovoríte, že daná strava je pre vás prospešná, ešte sa ňou v skutočnosti nestane.

Buďte svojim najlepším kamošom

Len sa zamyslite nad tým, koľko energie ste investovali do myšlienok o tom, ako vás vnímajú iní. Myslíte si, že toto je naozaj to, na čo by ste mali míňať svoj čas a kapacitu? Namiesto toho, aby ste sa prispôsobovali očakávaniam na základe hodnôt iných ľudí, sústreďte sa radšej na to, čo spôsobuje radosť vám. Veď vy ste ten človek, v ktorého koži musíte žiť 24 hodín denne.

Osvojiť si nový návyk v myslení samozrejme nejde zo dňa na deň. Začnite v malých krokoch. Ráno si oblečte veci, ktoré sa páčia vám, aj keď viete, že vaše okolie nemusí na nich reagovať pochvalou. Možno zistíte, že prakticky nevlastníte žiadny takýto kúsok. Obdarujte sa niečím pekným, po čom už dávno túžite, či už to budú ležérne tepláky zo second handu alebo krásne dámske spoločenské šaty z erikafhasion.sk.

Pokoj v duši sa rodí počas spánku

Je všeobecne známym faktom to, že nedostatok spánku znižuje obranyschopnosť organizmu. Ale okrem fyzickej imunity má obrovský vplyv aj na odolnosť voči stresu. Nie je dôležitá len dĺžka, ale aj kvalita spánku. Ako by ste mohli myslieť pozitívne, ak ste unavení, vyčerpaní a celý deň pociťujete diskomfort v dôsledku nedostatočnej regenerácie organizmu? Preto tejto aktivite venujte samostatnú pozornosť.

Pokiaľ máte ťažkosti so zaspávaním alebo vás trápi prerušovaný spánok, zistite, čo by ste mali zmeniť pre to, aby sa to zlepšilo. Základom je kvalitná posteľ, do tohto kusu nábytku sa nebojte investovať, pretože ide o zdravie nielen vašej psychiky, ale aj pohybového aparátu.

Pozorujte, čomu sa venujete a aké jedlá konzumujete pred večierkou. Pripravte svoj mozog na odpočinok, dajte svojej mysli priestor a čas na to, aby sa upokojila. Preto večer už nepracujte, nečítajte si pracovné emaily a nekonečné ťukanie do telefónu je ďalším nepriateľom pekných snov. Ťažké jedlá v žalúdku vás v noci budú budiť, ale to isté spôsobuje aj škvŕkanie v bruchu.

Humor ako akútna záchrana

Doprajte si ten luxus, že si dovolíte zasmiať sa aj na nešťastných situáciách. Pripomeňte si, že daný hrozivý moment netrvá večne a uplynie rýchlejšie, ak ho budete vnímať ako súčasť scenáru nejakej čiernej komédie. Ak vám to nejde prirodzene, nezúfajte. Tak ako všetko, aj toto sa dá naučiť a zmysel pre humor je niečo, na čom sa dá pracovať. V interakcii s inými ľuďmi si ale dávajte pozor na to, aby ste toho druhého neurazili alebo mu nejakým spôsobom neublížili. 

FOTO: Freepik.com

Pridaj komentár