Všetci vieme, že k správnemu a zdravému životnému štýlu patrí cvičenie. No ako správne cvičiť, ako sa správne hýbať a ako vhodne telo zásobovať všetkým čo potrebuje, už tak dobre neovládame …

Hodiny by o tom vedeli hovoriť nielen fitness, poradcovia výživy či fyzioterapeuti – každého z nich zvyčajne vyhľadáme až keď je zle – tvrdia to aj čísla aktuálneho unikátneho slovenského prieskumu zameraného na cvičenie a výživu. V ňom sa vyše polovica respondentov (50,1 %) vyjadrila, že hlavným zdrojom informácií o správnosti cvičenia a pohybu sú médiá vrátane rádií, webov a televízií. Takmer tretina (26,9 %) sa neinformuje nikde a cvičí tak, ako uzná za vhodné. Iba 8 % opýtaných cvičí pod vedením trénera a 15 % svoju pohybovú aktivitu konzultuje s fyzioterapeutom alebo lekárom. „Určite je veľmi dôležité aby sa človek hýbal, no rovnako podstatné je, aby bolo cvičenie vykonávané správne. Aj to je dôvod, prečo sa chce určité percento ľudí informovať u odborníkov“ hovorí Saskia Cakoci, fitnestrénerka a ambasádorka spoločnosti BioTechUSA.

Čo z toho vyplýva?

Dobré správy to nie sú preto, lebo takto môže vzniknúť viac škody ako úžitku. Namiesto toho, aby bolo telo vzpružené, posilnené a fit, je napríklad jednostranne preťažené, trpí zraneniami z pretrénovania, kĺby sú opotrebované … To je iba časť zo škôd, ktoré takto vznikajú.

Zdá sa, že zabúdame, že každý sme iný a to, čo tréner poradil Ferovi, nemusí byť vhodné pre Jana a už vôbec nie pre Zuzanu, hoci obaja cvičia Ferov tréning. Ambulancie ortopédov či fyzioterapeutov potom určite netrpia nedostatkom pacientov …

Druhá strana mince

Kým cvičenie sa na zdraví a na formovaní postavy podieľa približne 30 %, zvyšných 70 % úspechu tvorí strava, ktorá sa dá podporiť správne zvolenými doplnkami výživy. 65,9 % opýtaných v spomínanom prieskume uviedlo, že neužíva žiadne podporné výživové doplnky, teda ani vitamíny, minerály či proteíny. Ich význam a efekt tak na vlastnom tele môže oceniť iba 17,7 % opýtaných.

„Suplementy, to nie je len proteín a aminokyseliny. Aj keď je pravda, že ak by ste dostatočne navýšili príjem bielkovín, no necvičili by ste, pravdepodobne by ste aj tak nejaký ten nepatrný kúsok svalstva nabrali. Suplementy ako vitamíny a minerály, prípadne náhrady stravy v podobe nápojov a tyčiniek, môže využiť každý človek, ktorý je často v zhone, nestíha, ale pri tom všetkom mu záleží na jeho zdraví.“ Objasňuje Saskia Cakoci, ambasádorka spoločnosti BioTechUSA.

Toto nižšie percento ľudí vďaka správnym suplementom nielenže dosahuje lepšie športové výkony, ale aj lepšie regenerujú a ich organizmus je celkovo viac v pohode.

Oficiálne otázky a výsledky prieskumu:

Z akých zdrojov sa informujete ohľadne správnosti cvičenia a pohybu?

Užívate podporné športové výživové doplnky pre lepší výkon?

  • Áno – 17,7 %
  • Nie – 65,9 %
  • Už som to vyskúšal/a som – 16,4 %

Pridaj komentár