Soul plánuje vyčleniť 451,3 miliardy wonov (viac ako 300 miliónov eur) na boj proti alarmujúcemu počtu tzv. godoksa, teda osamelých úmrtí. Tisícky Juhokórejčanov po smrti namiesto rodiny alebo priateľov nájde polícia o niekoľko dní alebo dokonca týždňov neskôr. Muži v strednom veku sú najčastejšou skupinou. Hlavné mesto sa rozhodlo reagovať na tento rastúci spoločenský problém rôznymi opatreniami proti izolácii, podporujúcimi zlepšenie duševného zdravia občanov.
Epidémia osamelosti v Južnej Kórei
Od pandémie COVID-19 sa na celom svete zvýšilo povedomie o negatívnom vplyve osamelosti na duševné zdravie, čo viedlo k zintenzívneniu výskumu a diskusií na túto tému. V Južnej Kórei však bola sociálna izolácia vždy predmetom rozsiahlych diskusií. Veľký počet ľudí trávi čas doma v izolácii, čo často vedie k vážnym psychickým problémom. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí zaznamenalo v roku 2023 až 3 661 úmrtí osamelých ľudí, čo naznačuje neustály vzostupný trend oproti predchádzajúcim rokom.
Osamelí ľudia sú často náchylní k závislostiam a nežiaducemu správaniu, napríklad k nadmernej konzumácii alkoholu alebo drog, pretože sa môžu snažiť týmito látkami vyrovnať so svojím citovým utrpením. Vedci napríklad zistili, že osamelosť je v Južnej Kórei priamo spojená s hraním hazardných hier a Národná komisia pre kontrolu hazardných hier (NGCC) uvádza, že 5,5 % kórejskej populácie je náchylných na vznik závislosti od hazardných hier (viac informácií o problematickom hraní môžete nájsť napríklad na tejto stránke).
„Osamelosť a izolácia však nie sú len individuálne problémy, ale niečo, čo sa týka celej spoločnosti,“ upozornil starosta Soulu Oh See-hoon.
Prečo sú obyvatelia Južnej Kórey osamelí?
Je otázne, či boli Kórejčania vždy samotárskym národom alebo v tom zohrávajú úlohu iné okolnosti. Ukazuje sa, že dôležitým faktorom majúcim vplyv na osamelosť Kórejčanov je aj kultúra. Profesor psychológie An tvrdí, že v Južnej Kórei ľudia často hovoria, že sú osamelí, keď bojujú s pocitom vlastnej hodnoty a chýba im zmysel života.
Kórejčania obvykle merajú svoju hodnotu na základe svojho prínosu pre spoločnosť. Štúdie to potvrdzujú a poukazujú na fakt, že sa ľudia cítia osamelí, keď si myslia, že ich úloha v spoločnosti je bezvýznamná. Takže aj v prípade, že sú obklopení rodinou a priateľmi, stále môžu pociťovať osamelosť. Mladšie generácie (generácia Z a mileniáli) väčšinou zažívajú tieto pocity ako dôsledok stupňujúcej sa kritiky a očakávaní, ktorým čelia sami od seba aj od spoločnosti. Podľa psychológa však neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že Kórejčania sú osamelejší ako iné národy.
Napríklad také Japonsko čelí veľmi podobnej situácii. V roku 2022 vláda uskutočnila prieskum, ktorý ukázal, že 4 z 10 Japoncov sa cítia osamelo. V apríli 2024 vstúpil do platnosti zákon zameraný na boj proti osamelosti, na základe ktorého sa mesiac máj stal v Japonsku „mesiacom posilňujúcich opatrení“.
Štatistiky vo Veľkej Británii ukazujú, že viac ako 7 % obyvateľov trpí chronickou osamelosťou. Krajina zaviedla špeciálnu kampaň pre ukončenie osamelosti s víziou, že „nikto by nemal byť chronicky osamelý“.
Soul podniká kroky smerom ku zmene
V októbri 2024 navrhli úrady v Soule plán boja proti epidémii osamelosti, ktorý má dosiahnuť zníženie počtu osamelých úmrtí a vytvorenie „mesta, kde nikto nie je osamelý“. Starosta Soulu oznámil, že mesto využije všetky dostupné zdroje na podporu jednotlivcov, ktorí zažívajú osamelosť a uľahčí ich opätovné začlenenie do spoločnosti. Na tento účel sa vyčlení 451,3 miliardy wonov, ktoré budú investované v nasledujúcich piatich rokoch.
Peniaze pôjdu na vybudovanie zelených plôch v meste, vytváranie výživných stravovacích plánov, organizovanie viacerých komunitných aktivít pre starších ľudí, ako aj na financovanie športových podujatí a záhradkárskych či knižných klubov, aby sa ľudia mohli stretávať a nadväzovať nové kontakty. Úrady tiež plánujú posilniť poradenské platformy a telefonické linky, pričom v prípade potreby budú ponúknuté osobné stretnutia a konzultácie.
Obyvatelia sa okrem iného budú môcť zapojiť do výzvy 365 Seoul Challenge, ktorá bude mať špeciálny bodový systém. Účastníci budú zbierať body účasťou na podujatiach v meste. Tie sa budú vymieňať za vstupenky na viaceré mestské atrakcie, čo obyvateľom umožní bezplatne spoznávať mesto.
Nie je to prvýkrát, čo vláda zaviedla opatrenia pre ukončenie osamelosti. V apríli 2021 bol prijatý zákon o prevencii a manažmente osamelých úmrtí, ktorého cieľom bolo predchádzať škodám spôsobeným osamelými úmrtiami a zvýšiť verejné blaho. Neskôr, v roku 2023, vláda predstavila novelu, ktorá umožňuje niektorým osamelým mladým ľuďom získať finančnú pomoc s cieľom uľahčiť ich opätovné začlenenie do spoločnosti.
Odborníci považujú novú iniciatívu za prvý pozitívny krok, ale vo všeobecnosti sú k tomuto pokusu skôr skeptickí. Vzhľadom na prvky kórejskej kultúry si myslia, že dosiahnuť, aby sa ľudia cítili medzi sebou spojení, je možno až príliš ambicióznym cieľom.