Bavlna je jedným z celosvetovo najobľúbenejších a najrozšírenejších textilných materiálov. Vyrába sa z nej oblečenie, obliečky ale aj dizajnové doplnky. Akú cestu musela táto rastlina ujsť, kým sa dostala do našich šatníkových skríň?
Bavlna ako najobľúbenejší textilný materiál
Bavlna je jedným z najdôležitejších materiálov používaných na výrobu oblečenia i domáceho textilu. V súčasnosti sa pestuje vo viac ako 80 krajinách sveta. 60 % produkcie pripadá na tri najväčšie krajiny. Tušíte, ktorú to sú? Pokiaľ tipujete USA, Čínu a Indiu, máte pravdu.
Bavlna je vďaka nadmernému pestovaniu témou mnohých environmentálnych a humanitárnych diskusií. Jej výroba je spájaná so znečisťovaním životného prostredia a tiež s nútenou prácou.
Pestovanie bavlny
Ako vlastne vyzerá rastlina, z ktorej vzniká väčšina nášho oblečenia a domáceho textilu? Bavlník je dvojročná rastlina, ktorá dosahuje výšku 1,5 až 3 metrov. V jej kapsulách sa ukrávajú semená s vláknami bavlny. Tieto vlákna sa zbierajú a následne sa triedia podľa dĺžky. Ďalej sa potom tieto vlákna farbia a vyrábajú sa z nich finálne produkty.
Biobavlna
Možno ste sa už stretli s pojmom biobavlna. Ide o prírodné a obnoviteľné vlákno. Je prínosom predovšetkým pre výrobcov v rozvojových krajinách, kde sa z veľkej väčšiny vyrába. V čom sú jej silné vlastnosti? Pri jej výrobe sa nepoužívajú škodlivé chemické látky. Bio produkcia obnovuje a udržuje úrodnosť pôdy, znižuje potrebu pesticídov a čistenie prebieha prevažne ručne.
Využitie bavlny
Amerika, Mexiko, Peru, Brazília, Turecko, Grécko, Sýria, Rusko a Čína produkujú skôr bavlnu s krátkymi a stredne dlhými vláknami. Egypt, Sudán, Maroko, Irán, Austrália, India a Pakistan vyrába dlhovlákennú bavlnu. Práve tá je u spotrebiteľov veľmi obľúbená. Je odolná, pevná, mäkká, príjemná na tele, dobre saje pot a je priedušná.
Z bavlny sa tká obrovské množstvo látok. Od popelínu až po bavlnený úplet. Ten je veľmi jemný a pružný. V lete si určite obľúbite bavlnené plátno. Je veľmi priedušné a vyrábajú sa z neho blúzky, košele a aj nohavice.
Obliečky z bavlny
Bavlnený domáci textil je veľmi obľúbený pre svoju kvalitu a hebkosť. Obliečky z bavlny, rovnako ako plachta z bavlny, sú mäkké, priedušné, v lete chladia a v zime hrejú. V práčke ich perte na 40 až 60°C. Len tak vám vydržia dlhé roky a budú stále príjemné na dotyk.
História bavlny
Bavlna patrí k najstarším textilným materiálom. Bohužiaľ nevieme, odkiaľ presne pochádza. Zmienky o tejto plodine sa našli medzi pozostatkami prvých civilizácií naprieč všetkými kontinentmi. Najpravdepodobnejšou lokalitou pôvodu je však Afrika alebo Čína. Niektoré zdroje odkazujú na Egypt a viac ako 4 000 rokov staré pozostatky bavlnených tkanín sa tiež objavili v Peru a v Pakistane.
Bavlna a otrokárstvo
Bavlna bola predtým veľmi obľúbeným, aledrahým materiálom. V roku 1861 sa vyprodukovali asi dve milliardy libier bavlny ročne. To zodpovedá 900 tisícom ton. A stále to nestačilo. Pre rozvoj bavlnárstva bolo veľmi dôležité znížiť náklady na jej zber a spracovanie. A v tejto chvíli sa dostávame k neslávne známej histórii otrokárstva. Otroci pracovali na poliach s bavlnou predovšetkým v 18. a 19. storočí. Boli lacnou pracovnou silou. Pracovali mnoho hodín denne bez nároku na adekvátnu finančnú odmenu a životné podmienky. Svetový dopyt po bavlne však stále prevyšoval ponuku. Manuálna práca bola príliš pomalá. Urýchlenie spracovania bavlny umožnil až vynález odzrňovača, s ktorým prišiel muž menom Eli Whitney. Neskoršia priemyselná revolúcia priniesla technický pokrok a otrokársku prácu postupne nahradili stroje.