Podľa oficiálnych štatistík sa venuje fyzickej aktivite aspoň 2 a pol hodiny týždenne iba jedna tretina Slovákov, pričom zhruba polovica dospelých ľudí u nás nešportuje vôbec.

FOTO: FREEPIK2/Shutterstock.com

Keď Peter Sagan začal pred rokmi vyhrávať na Tour de France, Slovákov zasiahol cyklistický ošiaľ. Všetky vekové kategórie zrazu nakupovali bicykle, cyklistické dresy a brázdili ulice, cyklotrasy aj lesy. Žiadne poblúznenie však netrvá večne a i keď má trend cyklistiky u nás z dlhodobého hľadiska stúpajúcu tendenciu, z akejsi „davovej psychózy“ už zišlo.

Odporúčania lekárov však hovoria jasne. Hýbeme sa veľmi málo. Až dve tretiny Slovákov netrávia primeranou fyzickou aktivitou ani dve hodiny týždenne. Nie je to pritom len o lenivosti. V skutočnosti ide o zdravie a o život. Práve sedavý a nezdravý spôsob života totiž vedie k mnohým odvrátiteľným úmrtiam často už v strednom veku.

Aj keď moderné technológie sú často práve dôvodom na to, prečo ľudia viac času trávia sediac na pohovke, v niektorých prípadoch dokážu aj tých najpasívnejších motivovať k pohybu. Jedným z príkladov sú elektrobicykle, ktoré majú veľa zaujímavých výhod a využití.

FOTO: Spic/Shutterstock.com

Základné vlastnosti elektrobicyklov

Elementárnym plusom elektrobicyklov je ich elektromotor, ktorý tak, samozrejme, znižuje fyzickú náročnosť pri zaberaní do pedálov do kopca, prípadne zvyšuje rýchlosť pri jazde na rovine s menším vypätím síl. Sú teda ideálne pre takých ľudí, ktorí doteraz nešportovali a chceli by sa rozhýbať nejakou ľahkou aeróbnou aktivitou, prípadne pre starších športovcov.

Z toho vyplýva ďalšia výhoda. Keďže jazda na elektrobicykli tak trochu pripomína skúter, môže sa stať návykovou, a tak motivuje majiteľa k častejším výjazdom, až si aj antišportovec na tento druh športu postupne zvykne.

Ľudia teda na elektrobicykli dokážu stráviť dlhší čas na čerstvom vzduchu a v pohybe. Dokážu prejsť podstatne dlhšie vzdialenosti ako na obyčajnom bicykli. Môžu zdolávať kopce, ktoré by inak nezvládli a dostať sa tak na miesta, kam by sa inak nedostali.

Význam elektrobicyklov môžeme vnímať aj optikou akejsi prípravy alebo rekonvalescencie. Týka sa to najmä ľudí, ktorí nikdy nešportovali, starších ľudí, prípadne ľudí s nadváhou či zotavujúcich sa po vážnejších zraneniach alebo ochoreniach.

Jazda na elektrobicykli je tak nenáročnou aeróbnou aktivitou pre všetky vekové kategórie, ktorá nespôsobuje nadmernú záťaž a zároveň je prospešná pre celkové fyzické aj psychické zdravie.

Kvalitné elektrobicykle sú však drahšie ako porovnateľne kvalitné bicykle. Ich cena sa začína niekde okolo 1000 a siaha až nad 12 či 13 tisíc eur. Ak si myslíte, že vám stačí ten najlacnejší, môžete naraziť na slabší výkon, nižší komfort a iné citeľné nedostatky.

Dôležité je najmä umiestnenie elektromotora. Ten by v ideálnom prípade mal byť v stredovom ráme. Lenže takéto modely patria medzi tie drahšie. Lacnejšie verzie s motorom v prednom či zadnom kolese vám v rôznych situáciách môžu komplikovať život.

Ideálna doprava pre turistov

Mimoriadnou výhodou elektrobicyklov je, že pri primeranej jazde sa človek vôbec nemusí zadýchať, spotiť či unaviť, takže nepotrebujete na seba za každú cenu navliekať ani funkčné cyklistické oblečenie. Preto sú skutočne ideálne na prepravu turistov v mestách i v prírode. Bicyklom sa dostanete úplne všade, je ľahký, pomerne rýchly a vždy ste v priamom kontakte s okolím. 

Pre návštevníkov veľkomiest tak môžu byť oveľa lepšie i lacnejšie ako mestská hromadná doprava. Vyhnete sa zápcham a môžete na chodník aj do parku. Ak obľubujete turistiku v horách, nie je nič pohodlnejšie, ako keď vám elektrobicykel pomáha v jazde do kopca.

Pre tých skutočných dobrodruhov môže byť e-bike najlepším priateľom na cestách. Poznáme nejedného cestovateľa, ktorý na motorke prešiel celé kontinenty. Klasický spaľovací motor však potrebuje tankovať a pohonné látky nie sú zadarmo. Tento problém vám pri elektrobicykloch nehrozí. Batérie sa dajú nabíjať pripojením ku klasickej zásuvke na 230 V, ktorú nájdete v hoteloch i na pumpách. Plné nabitie vám nebude trvať dlhšie ako 6 hodín a jeho cena je zhruba 10 centov. 

Takže dokonalý cyklistický roadtrip po vidieckych cestách, pri ktorom sa vyhnete rušným diaľniciam a navštívite všetky tie nádherné miesta, si môžete vychutnať tak ako nikdy predtým. Stačí vám dobrá partia, pre istotu sa zbaľte do každého počasia, nezabudnite do turistických batohov prihodiť aj nabíjačky alebo náhradné batérie a výlet sa môže začať.

Pridaj komentár