Scenár Tom O’Connora prevzal tie najobľúbenejšie prvky akčných hitov – vrátane zaneprázdneného zabijaka, ktorý nikdy neminie svoj cieľ a zasneného bodyguarda, ktorého ochrana nikdy nezlyhá – a premiešal ich nevídaným spôsobom. “Balansovanie medzi komédiou a akciou bolo dosť ťažké a hral som sa s tým prakticky od prvých viet scenára, pretože som chcel byť vtipný bez hlúpych alebo trápnych scén. Dve z najviac vyhľadávaných hviezd Hollywoodu sa ujali hlavných úloh, čím sa produkcia výrazne urýchlila.“
Ako stretol bodyguard zabijaka? Videli ste už skvelú akčnú komédiu „Zabijakov osobný strážca“?
Spojenie dvoch divákmi mimoriadne obľúbených a nepredvídateľných hviezd vyžadovalo režiséra, ktorý by bol schopný zvládnuť nekončiacu sa sériu divokých prestreliek a naháňačiek a zábavných scén. Voľba padla na Patricka Hughesa, ktorý mal skúsenosti s niekoľkými hviezdami a množstvom akcie z filmu Expendables 3 a bol pripravený skúsiť niečo nové. “Patrick bol schopný chopiť sa kormidla, prevziať velenie a dostať film na plátna kín,“ hovorí scenárista Tom O’Connor.
Hughes okamžite rozpoznal potenciál chemickej reakcie medzi Reynoldsom, ako uhladeným a dokonalým perfekcionistom Brycom, a Jacksonom ako excentrickým a uvoľneným Kincaidom. Mal svoju predstavu o zábavnom thrilleri, ktorá bol podobná hitom s nesúrodými ústrednými mužskými dvojicami z 80-tych a 90-tych rokov, ale zároveň mala byť oživená akciou, aká sa mohla zrodiť iba v 21. storočí.
“Príbeh Zabijakovho osobného strážcu ma zaujal sčasti preto, že má v sebe tú správnu príchuť klasických “buddy” komédií, v ktorých oproti sebe stoja dve postavy s úplne odlišnými životnými postojmi a sčasti preto, že som chcel vyskúšať spraviť niečo podobné moderným spôsobom,” vysvetľuje “ Hughes. Prvé schôdzky s Ryanom Reynoldsom pomohli upevniť dynamiku medzi dvoma mužmi, ktorí majú kopu dôvodov sa na smrť nenávidieť, a ktorí napokon skončia tak, že si vzájomne musia kryť chrbát.
„Ryan a ja sme sa zhodli v tom, že v podstate ide o príbeh vykúpenia jeho postavy, Michaela Bryca, ktoré mu uľahčí zverená ochrana Kincaida,” poznamenáva Hughes. “Brycov problém tkvie v tom, že všetko príliš analyzuje.
Snažil sa mať pod kontrolou svoj život, svoju prácu aj svoju lásku. Kincaid je z úplne iného súdka – odviazaný, divoký a vždy sa spolieha len na svoje pocity. Kincaid sa na ich šialenej ceste nedobrovoľne stáva akýmsi Brycovým mentorom, keďže od pokusov zavraždiť toho druhého prejdú k lekciám o vzťahoch a konečnému vzájomného pochopeniu.”
Road trip a lokácie
Film Zabijakov osobný strážca je prakticky jedna dlhá jazda z Anglicka do Haagu, počas ktorej hlavných hrdinov prenasledujú zločinci na autách, motorkách, ale i motorových člnoch. Dych berúci výlet po rôznych európskych lokalitách nazval režisér “neuveriteľne štruktúrovaným plátnom, na ktoré bolo možné zachytiť čokoľvek.“
Prevažná časť filmu sa nakrúcala v Bulharsku, ktoré produkcii poskytlo širokú škálu scenérií, ktoré si mohli zahrať aj Veľkú Britániu alebo Európu. Hovorí Les Weldon, “So zdrojmi, ktoré nám poskytlo Bulharsko, sme boli schopní ocitnúť sa kdekoľvek na svete.”
Veľa sa nakrúcalo aj v známom Rijksmuseum v Amsterdame, jednom z najslávnejších múzeí umenia a histórie, ktoré sídli v gotickej budove z 19. storočia. Presne tam Kincaid nechá kvety, aby ich Sonia mohla vidieť z okna svojej cely.
Výtvarné oddelenie dokonca postavilo stánok, kde sa Kincaid zastaví, aby kúpil ružové tulipány. Na blízkom Museum Square sa nakrúcala scéna, kde sa Bryce snaží utopiť svoju bolesť v bare pod holým nebom a v pozadí Kincaid bojuje so svojimi prenasledovateľmi. Kamera tak mala k dispozícii ideálnu kombináciu akcie a mimoriadne fotogenického pozadia.
Obľúbenou scénou umeleckého architekta De Rozaria je tá v bare, kde preskočí iskra záujmu medzi Kincaidom a Soniou, pre ktorú museli postaviť fiktívny bar Cucaracha od základov. “Použili sme veľa neónových svetiel a staré americké autá a vyzeralo to štýlovo. A keď sa miestnosť naplnila hercami a kaskadérmi, výsledný obraz bol úžasný,” hovorí umelecký architekt De Rozario.
De Rozario si dal záležať na detailoch – od kolosálnej Caravaggiovej reprodukcie v kancelárii známeho obchodníka, cez latexové figuríny v amsterdamských uličkách, až po chorobne zelené tapety v tajnom byte, kam Bryce ukryje Kincaida, a ktoré presne popísal Oscar Wilde v jednej zo svojich známych hlášok, “S mojou tapetou vedieme súboj na života a na smrť. Jeden z nás musí odísť”. Ďalšou zábavnou rekvizitou bola funky dodávka plná mníšok, v ktorej Bryce a Kincaid nájdu neočakávané útočisko. Čerešničkou na torte bol fakt, že ju šoféroval samotný De Rozario.
AUTÁ A AKCIA
Aby akčné scény vyzerali presne podľa režisérových predstáv (čo najviac živej akcie a čo najmenej trikov), ako koordinátora kaskadérov najali legendu v tomto obore – Angličana Grega Powella, ktorý robil na najväčších hollywoodskych hitoch od Bondovky Skyfall, cez Harryho Pottera, až po Avengers: Vek Ultrona. Powell sa venuje tomuto povolaniu už od 14 rokov a miluje vymýšľať stále nové a prekvapivé kúsky.
Bolo mu jasné, že ZABIJAKOV OSOBNÝ STRÁŽCA bude veľkou výzvou. “Scenár bol na prasnutie nabitý akčnými scénami a množstvom kaskadérskych kúskov ako stvorených pre mňa,” spomína. “Najviac nám dalo zabrať to, aby sme pri tom obrovskom počte bitiek neopakovali a udržali vtip.” Koordinátor kaskadérov začal s Reynoldsom a Jacksonom, aby porovnal štýl boja ich postáv, ktorý odrážal ich osobnosti – Bryce rozdáva presne vypočítané, precízne údery, kým Kincaid útočí skôr inštinktívne. Tomu sme sa snažili prispôsobiť jednotlivé choreografie súbojov.”
Ďalšiu dôležitú úlohu vo filme zohrávajú motory – v autách, na motorkách a dokonca v motorových člnoch, ktoré sa naháňajú naprieč amsterdamskými kanálmi, čo sa tak často vo filme nevidí. Na plátne sa objavia rôznorodé typy áut – od luxusných športiakov po štandardné vozidlá strednej triedy, konkrétne značky Porsche Cayenne, BMW X5 V8, Audi A6 3.2, BMW 530, Cadillac Escalade, Volkswagen Touran police cruiser, Jeep Cherokee, elektrický Smart car a tiež motorky Triumph.
Pre Patricka Hughesa bolo toto nakrúcanie s množstvom skúsených kaskadérov a skvelých áut niečím podobným, ako keď sa dieťa ocitne v najväčšom hračkárstve na svete. “Bola to neskutočná zábava,” hovorí. “Nemôžete nebyť šťastný, keď uprostred Amsterdamu nakrúcate strieľačky a naháňačky na autách, motorkách a dokonca člnoch! Je to sen každého dieťaťa. Sníval som o tom už od školy.”
Hoci sa dokonalej koordinácii akčných scén venovala maximálna pozornosť, všetci sa zhodli v tom, že produkcia sa sústredila v prvom rade na humor a iskrenie medzi hlavnými postavami. “Môžete mať výbuchy, scény vo vode alebo lietajúce autá, ale ak tam chýba ten ľudský faktor, príbeh nefunguje. Naším cieľom bolo pobaviť divákov skutočnou akciou s minimom špeciálnych efektov, ale nestratiť v nej tú podstatu – vzťah dvoch ľudí, ktorí si myslia, že sa nenávidia, aby napokon zistili, že ich predsa len čosi spája.”
Na plátna slovenských kín prináša film Zabijakov osobný strážca distribučná spoločnosť Forum Film
FOTO: csfd.cz