Patrí k našim najobľúbenejším miestam, ale dobrý dojem nám vie pokaziť vznikajúca pleseň v škárach medzi obkladačkami. Aj napriek tomu, že používame tie najkvalitnejšie prípravky na boj s plesňou, to žiaľ niekedy nestačí. Ak neviete, ako sa zbaviť plesní a ak ich ešte nemáte a chcete vedieť ako im predchádzať, prečítajte si naše praktické rady. Uvidíte, že pleseň nebude mať šancu!
Ako predísť vzniku plesní v kúpeľni? Máme pre vás niekoľko praktických rád!
Otvorené okno po každom sprchovaní
Zakaždým, keď vyjdete zo sprchového kúta, otvorte okno minimálne na hodinu. Ak bývate v byte, zatvorte si dvere do spálne, aby vám tam nešla vlhkosť a otvorte okno v kuchyni alebo v obývačke, teda v miestnosti, ktorá je ku kúpeľni najbližšie (s výnimkou spálne). Vlhkosť musí ísť z kúpeľne rozhodne preč. Veľkou pomocou je kúpeľňový pohlcovač vlhkosti, prípade aj ventilátor zabudovaný do steny.
Hydroizolácia kúpeľne
Ak nechcete mať v kúpeľni plesne, kúpte si kvalitný hydroizolačný materiál na hydroizoláciu svojej kúpeľne. Hydroizolácia chráni obklad, dlažbu a škárovaciu hmotu pred vplyvom vody a vlhkosti, čím predĺži životnosť vašej kúpeľne. Ak hydroizoláciu podceníte, počítajte, že za rok – dva od rekonštrukcie budete musieť rekonštrukciu kúpeľne riešiť opäť, a to určite nechcete. Skôr, ako sa však pustíte do kúpy nového obkladu, novej škárovacej hmoty a nového sprchového kúta alebo vane, kúpte si kvalitný hydroizolačný materiál.
Ocot a sóda bikarbóna
Ak chcete odstrániť plesne zo škár medzi obkladačkami a v okolí chrómových vodovodných batérií, použite ocot a sódu bikarbónu. Títo pomocníci z kuchyne vám pomôžu bojovať s agresívnymi plesňami, ktoré vám pomaly, ale isto ničia nielen zariadenie kúpeľne, ale aj zdravie.
Sódu bikarbónu zmiešajte s troškou čistej studenej vody a aplikujte priamo na plesne. Ocot nalievajte tiež len na plesne. Ak sa chcete plesní zbaviť, musíte tieto domáce „prípravky“ aplikovať každý deň.