Ak nosievate okuliare a v týchto dňoch sa zároveň chránite aj rúškom, potom ste sa už zaiste stretli s jedným veľmi bežným fyzikálnym javom, ktorého riešenie je dnes o niečo komplikovanejšie, ako kedykoľvek predtým.

FOTO: Alensa

Ako bojovať so zahmlievaním a ako ním vyvolanú nepríjemnú situáciu profesionálne zvládnuť, nám poradila Kristína Štěbetáková – optometristka. Na čo všetko je dôležité sa zamerať?

1. Dôležité je vybrať si správne rúško!

„Použite rúško, ktoré vám dobre sedí na nose a bude čo najlepšie priliehať k nosu. Najlepšie je rúško so všitým drôtikom, ktorý sa dá vymodelovať podľa tvaru nosa. Vydýchnutý vzduch potom neuniká pod horným okrajom rúška a vaše okuliare sa tým pádom toľko nezahmlievajú.“

2. Rúško až k očiam, okuliare nižšie

„Rúško si dajte čo najbližšie k očiam a okuliare položte nižšie na nos. Okuliare sa budú menej zahmlievať a aj špiniť. Snažte sa obmedziť dotýkanie okuliarov. Len pozor, umiestnenie okuliarov nižšie ľahko posunie ohniská okuliarov a cez multifokálne (progresívne) okuliare nemusíte vidieť rovnako.“

3. Použite jar!

„Aspoň na začiatku a konci dňa si umyte svoje okuliare vlažnou jarovou vodou a osušte ich handričkou z mikrovlákna. Handričku z mikrovlákna majte stále po ruke. Skúsiť môžete aj špeciálne spreje proti zahmlievaniu. Navyše, kedy inokedy si vytvoriť návyk na pravidelné čistenie okuliarov než teraz?“

4. Ak nemáte po ruke jar, skúste mydlo

„Vaše okuliare vyčistí a zároveň z časti vydezinfikuje aj klasické tuhé mydlo. Naopak tekuté mydlo vám skôr život znepríjemní. Určite okuliare nečistite liehom – môžu popraskať nielen sklá, ale aj rámy, prípadne sa začne odlupovať farba.“

5. Najpraktickejším riešením sú jednodenné šošovky

„Najjednoduchší spôsob, ako sa zahmlievaniu okuliarov úplne vyhnúť, je vyskúšať kontaktné šošovky. V čase zvýšeného výskytu vírusových ochorení sú najhygienickejším variantom jednodenné šošovky. Nezabudnite si pred ich aplikáciou dôkladne umyť ruky a cez deň sa vyhnúť kontaktu s okolím očí.“

6. Kúpte si okuliare s hydrofóbnou úpravou skiel (môžete aj on-line bez návštevy optiky)

„Keď si budete najbližšie kupovať okuliare, pamätajte aj na ich povrchovú úpravu. Hydrofóbna vrstva odpudzuje vodu, čo znamená, že sa okuliare rýchlejšie odhmlia a nenalepia sa na ne ani ďalšie nečistoty.“

Bonusový tip – pena na holenie!

„Asi by vám to nenapadlo, ale od zahmlených okuliarov vám môže pomôcť aj pena na holenie. Naneste na okuliare malé množstvo peny a pomocou handričky okuliare vyleštite do sucha. Na okuliarových sklách sa tým vytvorí jemná ochranná vrstva, vďaka ktorej sa na nich už nebude zrážať para.“

Foto: Gavalcova.com

Ak počas súčasnej situácie nechcete nikam chodiť a správne dodržiavate domácu karanténu, nemusíte optiku osobne navštevovať. Ak máte po ruke predpis či okuliarovú kartičku, dioptrické okuliare si môžete kúpiť aj on-line s použitím virtuálneho zrkadla.

FOTO: Alensa

V priebehu niekoľkých dní vám tak prídu hotové okuliare až priamo domov. Zároveň pamätajte, že počas súčasnej situácie okuliare slúžia aj ako štít, vďaka ktorému majú vírusy sťaženú cestu k vašim očiam.

Pridaj komentár